Uroczystość Chrystusa Króla, która jest świętem tytularnym naszego zgromadzenia, jest jednocześnie świętem patronalnym Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Liturgicznej Służby Ołtarza.

Dla Akcji Katolickiej tegoroczne święto to również obchody 90-lecia istnienia: w okresie międzywojnia Prymas Polski, kard. August Hlond utworzył Naczelny Instytut Akcji Katolickiej w Poznaniu, stając się tym samym założycielem Akcji Katolickiej w naszej Ojczyźnie. Zatem uroczystość Chrystusa Króla stała się momentem, by pośród wielu intencji modlitewnych wzbudzić i tę o rychłe wyniesienie do chwały ołtarzy tego wielkiego Prymasa. A że ponadto wypadła ona w tym roku 22 dnia miesiąca listopada (a każdy 22. dzień miesiąca w naszej rodzinie zakonnej jest szczególnym dniem o beatyfikację Kardynała Założyciela), więc był niejako podwójny impuls, by modlić się w tej intencji.

Toteż prefekt naszego seminarium, ks. dr Paweł Jasina SChr, wziął udział w uroczystej liturgii Mszy Świętej w archikatedrze poznańskiej sprawowanej pod przewodnictwem i z homilią (http://archpoznan.pl/pl/web/homilia/view/id/przyjdz-krolestwo-twoje) pasterza archidiecezji, abpa Stanisława Gądeckiego. We wspólnej modlitwie wszyscy polecali członków i sympatyków Akcji Katolickiej oraz zawierzali sprawę beatyfikacji Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda. Po zakończonej Eucharystii dokonano odznaczenia medalem AD REGNUM DEI AUGENDUM jednego z byłych asystentów parafialnych – ks. Józefa Kamzola z parafii pw. NMP Wniebowziętej w Obornikach Wlkp. Następnie ks. Jasina wygłosił okolicznościowy wykład ukazujący Akcję Katolicką w świadomości, rozumieniu, nauczaniu i posłudze kard. Hlonda. (więcej zdjęć i szersza relacja w internetowych serwisach Akcji Katolickiej i archidiecezji). Wydarzenie to również znalazło się wśród informacji „Teleskopu” – informacyjnego serwisu poznańskiego oddziału TVP.

Natomiast w godzinach popołudniowych, tradycyjnie jak każdego dwudziestego drugiego dnia miesiąca, sprawowana była Msza Święta w Bazylice prymasowskiej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gnieźnie, gdzie złożone jest serce Kardynała Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Paweł Jasina SChr. Przewodniczący liturgii modlił się o beatyfikację Założyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz w homilii ukazał wybrane fragmenty nauczania Prymasa Hlonda odnoszące się do misterium królowania Chrystusa nad światem i wszelkim stworzeniem.

ks. Paweł Jasina SChr


22 listopada 2020r. 230 6156 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne