Pierwsze majowe dni to dni szczególne dla Polaków w kraju i na emigracji: dnia 3 maja świętujemy rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja (w 2021 r. przypada rocznica okrągła, bo 230.) oraz obchodzimy uroczystość NMP Królowej Polski; z początkiem trzeciego tysiąclecia w dniu 2 maja przypada Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Jest to wezwanie, by wpleść w swoją osobistą modlitwę sprawy naszego państwa i narodu oraz wszystkich Polaków mieszkających zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Bp Wiesław Lechowicz, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zapraszając do wspólnej modlitwy w intencji Polonii powiedział m.in.: „Przez wstawiennictwo Prymasa Tysiąclecia, [którego beatyfikacja odbędzie się we wrześniu 2021 r.], polecajmy Bogu naszą Ojczyznę i wszystkich naszych rodaków w kraju i za granicą” i zaprosił do łączności modlitewnej z Jasną Górą – naszą duchową stolicą. W tym dniu bowiem o godz. 13.00 w kaplicy Cudownego Obrazu zostanie odprawiona Msza Święta w intencji Polonii, której będzie przewodniczyć i homilię wygłosi metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Jej transmisja odbędzie się w TVP Polonia. Tę Mszę koncelebrować poza Księdzem Biskupem Delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będą m.in. nasi Współbracia: ks. Leszek Kryża SChr, który będzie modlić się w intencji naszych Rodaków na Wschodzie oraz ks. Wiesław Wójcik SChr, zawierzający Panu Bogu polonijne wspólnoty prowadzone przez chrystusowców.

Ponadto na Jasnej Górze w wieczór święta Królowej Polski odbywać się zaproponowana przez papieża Franciszka modlitwa w intencji ustania pandemii.

*    *    *

O wspólnej modlitwie w Kaplicy Cudownego Obrazu dnia 2 maja 2021 r. informuje serwis prasowy i internetowy Jasnej Góry, wspominając jednocześnie o organizowanej rokrocznie modlitewnej nocy czuwania przed Jasnogórską Ikoną w intencji polonii i jej duszpasterzy. Podobnie serwis Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zamieszczając tekst modlitwy zawierzenia wypowiedzianej na koniec Mszy Świętej przez Delegata, bpa Wiesława Lechowicza:

MODLITWA ZAWIERZENIA, Jasna Góra 2 maja 2021 r.
Pod Twoją obronę uciekamy się święta Boża Rodzicielko,
Królowo Polski i Królowo wychodźstwa polskiego!
Tobie zawierzamy z dziecięcą ufnością całą Polonię i Polaków za granicą.
Ogarnij swoim matczynym i miłującym spojrzeniem
naszych braci i siostry żyjących z dala od ojczystego domu.
Dostrzeż ich braki i potrzeby tak jak zauważyłaś je podczas wesela w Kanie.
Przyjdź im też ze zbawienną radą, by zbliżyli się do Twojego Syna,
który jest w stanie przemienić smutek w radość,
lęk i zwątpienie w pokój i nadzieję.
Czuwaj nad naszymi rodakami, by nie oddalali się od Jezusa,
ale z wiarą powtarzali za św. Piotrem:
«Panie, do kogóż pójdziemy, tylko Ty masz słowa życia wiecznego».
(J 6,68b)
Ukochana nasza Matko i Królowo!
Stój na straży miłości małżeńskiej i rodzinnej naszych rodaków.
Otaczaj matczyną opieką dzieci i młodzież.
Wypraszaj błogosławieństwo utrudzonym pracą.
Dodawaj sił fizycznych i duchowych tym, którym sił brakuje.
Od wszelakich złych przygód nas wszystkich, w kraju i za granicą, wybawiaj!
«Panno Najświętsza, Racz swym łaskawym uchem wysłuchać naszą prośbę,
Panno Jasnogórska, o twarzy w bliznach jak polska ziemia».
(R. Brandstaetter)

*    *    *

Przy okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” zapraszała zaangażowanych w sprawy polonijne do wypowiedzenia słów pozdrowień i życzeń do Rodaków na wychodźstwie, w polonijnych wspólnotach zadbano o zaznaczenie tego dnia choćby strojem a na internetowej stronie Katolickiej Agencji Informacyjnej ukazał się artykuł charakteryzujący duszpasterstwo polonijne na świecie oraz inicjatywy służące integracji Polaków w różnych krajach świata. Chrystusowcy jako polonijni duszpasterze dokładają swoją ‘cegiełkę’, by żaden Polak nie zagubił się na obczyźnie…

 


01 maja 2021r. 230 4865 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne