Międzynarodowa Konferencja o polskich duszpasterzach we FrancjiOśrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zorganizował 27 maja br. Międzynarodową Konferencję Naukową "Polacy i ich duszpasterze we Francji po II wojnie światowej". Obrady otworzył ks. dr Marek Grygiel TChr, Pełnomocnik Rektora KUL ds. kontaktów z Polonią. Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej, które prawie od 80 lat posługuje naszym Rodakom we Francji reprezentował ks. Wiesław Wójcik TChr, dyr. Instytutu.

Podczas konferencji wygłoszono trzynaście referatów w czterech sesjach. Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji ks. infułat Stanisław Jeż przedstawił rolę najstarszej w świecie Polskiej Misji Katolickiej i wskazał konieczność współpracy duszpasterstwa emigracyjnego z Ojczyzną. Dr Anna Łucka z tegoż ośrodka przygotowała temat „Ożywieni duchem wiary i miłości do Ojczyzny - polskie instytucje w Paryżu stworzone przez Wielką Emigrację - wczoraj i dziś”. Dr Paweł Sieradzki z KUL ukazał dzieje Polaków we Francji w perspektywie dyplomatycznej rządu polskiego nad Tamizą. Natomiast ks. prof. dr hab. Roman Dzwonkowski SAC z KUL nakreślił okoliczności i szczegóły konfliktu między Polską Misją Katolicką we Francji a Ambasadą PRL w Paryżu w latach 1945-1947. Interesujące było wystąpienie ks. dr Romana Nira z Instytutu Historii i Archiwistyki Polonijnej w Chicago, który ukazał pomoc Kościoła katolickiego w USA dla Polskiej Misji Katolickiej we Francji w latach 1945-1955. Ponadto ks. dr hab. Józef Szymański przybliżył rezolucję duchowieństwa polskiego we Francji z 9 grudnia 1945 r., a o. dr Marian Brudzisz CSsR z Krakowa przedstawił sylwetki rektorów Polskiej Misji Katolickiej we Francji.

W ostatniej sesji obrad należy podkreślić wystąpienie prof. dr hab. Jacka Gołębiowskiego z KUL, Dyrektora Ośrodka Badań nad Polonią z tematem „Paryskie na tle czasopiśmiennictwa emigracji polskiej po II wojnie światowej”.

Partnerami konferencji byli: Biblioteka Uniwersytecka KUL oraz Sanktuarium Matki Bożej Królowej Świata - Opiekunki Ludzkich Dróg w Sokołowie Małopolskim. Patronat honorowy objął: ks. Bp dr Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Warto podkreślić, ze w ostatnich kilku latach do Francji przybyła nowa fala emigracyjna z Polski, szczególnie z Podkarpacia. Odbywa się też nieustanna, sezonowa wędrówka naszych rodaków do pracy, jak również w celach edukacyjnych i turystycznych. Stąd niedzielna msza święta w języku polskim odprawiana jest już w 175 kościołach w kraju nad Loarą.

Ks. Wiesław Wójcik TChr


02 czerwca 2015r. 1518 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne