
Zapraszam do zapoznania się z treścią niniejszego numeru „Echa”.
Najpierw zapraszam do reportażu o świętowaniu polskich franciszkanów konwentualnych w parafii św. Maksymiliana M. Kolbe w Águas Lindas, w stanie Goiás. To ich 40 – lecie posługi na Ziemi Krzyża Południa.
Z kolei zapraszam do wędrówki po tym samym stanie brazylijskim, ale tym razem do specyficznej i dosyć licznej wspólnoty potomków generała Antoniego Dołęgi-Czerwińskiego. Od stołecznej Brasílii w kierunku miasta Formosa, jakieś 180 km znajdują się wielkie tereny ziemi nazwane „Fazenda Polonia”. Aktualnie żyje 1.500 osób będących pot9omkami lub spokrewnionymi z potomkami bohaterskiego Polaka.
Nie możemy zapominać o przeżywanych rocznicach naszych zasłużonych misjonarzach. 5 lutego ks. prałat Czesław Rostkowski w stołecznej Brasílii świętował 80. lat życia z udziałem ambasadora RP, jak też brazylijskich hierarchów, polskich misjonarzy i swoich parafian. Na terenie Brazylii istnieje wiele zasłużonych stowarzyszeń polonijnych. Niektóre już świętowały 100. lecie istnienia i pełnej podziwu działalności kulturalno-patriotycznej. Przeszły trudne doświadczenie w okresie nacjonalizacji za prezydenta Getúlia Vargasa. Wśród niektórych stowarzyszeń dostrzegamy swoiste wypalenie, zmęczenie czy brak inicjatyw. W okresie pracy dyplomatycznej Doroty Barys – konsula generalnego w Kurytybie powstał w stolicy parańskiej Dom Kultury Polska – Brazylia. Klub cieszy się również dużym poparciem obecnego konsula generalnego – Marka Makowskiego. Piszemy o różnorodnych przejawach działalności tego Klubu, który promuje polską literaturę, kulturę, język. Takiej bogatej żywotności, jaką wykazuje wspomniany Klub. W działalność tego ośrodka zaangażowała się elita polonijna zanana w Kurytybie w świecie kultury, rozumianej w szerokim tego słowa znaczeniu.
Co pewien czas odbywają się powroty do Ojczyzny. Tym razem po 49 latach posługi Polonii i wspólnotom brazylijskim powrócił do Kraju ks. Stanisław Jamróg TChr.
Piszemy także o zmianie personalnej na placówce polonijnej w Rio de Janeiro. Po 16 latach posługi Polonii i Brazylijczykom ks. Jan Sobieraj TChr został przeniesiony na zasłużony odpoczynek do Kurytyby.
Od momentu podpisania umowy o współpracy naukowej pomiędzy Polską a Brazylią przybywają coraz częściej do tego kraju przedstawiciele polskich uczelni. W obecnym numerze wspominamy o pobycie licznej delegacji w Kurytybie i spotkaniu z miejscową Polonią.
Ciekawa jest historia wydawania w Brazylii słowników polsko-brazylijskich. W historii tej jest obecny prof. Mariano Kawka, który sprezentował nam (Polonii i Brazylijczykom) w ostatnim okresie tak poszukiwane na rynku czytelniczym pożyteczne dzieło. Chwała Mu za to!
Uroczystości 3 Maja Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja odbywały się w wielu miejscach tego kraju. W numerze tekst przybliża uroczystości polonijne w Porto Alegre.
Na koniec odnotowujemy udział obywateli Polski w wyborach Prezydenta naszego Państwa w Brazylii.
Zapraszam do lektury nowego numeru „Echa Polonii Brazylijskiej” w naszej witrynie:www.polska-misja.com.br. Proszę kliknąć na zakładkę „Periodyki”, a później na winietę „Echa” i znaleźć numer 35 klikając nań!
Życzę miłej lektury i przy okazji poznania naszej wspólnoty polonijnej w Brazylii!
Ks. Zdzisław Malczewski SChr