Gorliwość duszpasterska ks. Jerzego Chorzempy TChr, duszpasterza Polonii na Lazurowym Wybrzeżu we Francji spowodowała, że uroczystość Zesłania Ducha Świętego miała w tym roku nadzwyczajną atmosferę. Na zaproszenie rodaków mieszkających i pracujących sezonowo od Nicei do Toulon przybył z Rzymu ks. abp Szczepan Wesoły. W kaplicy Notre Dame de la Queste w Grimaud udzielił sakramentu bierzmowania pięciu dwudziestokilkuletnim przedstawicielom Polonii urodzonym we Francji.

Msza Święta pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa, koncelebrowana z ks. Bronisławem Rosiakiem – duszpasterzem Polaków w Nicei, ks. Wiesławem Wójcikiem TChr – dyrektorem Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego z Poznania i ks. Jerzym Chorzempą – chrystusowcem z Frejus, zjednoczyła wielu Polaków i Francuzów. Bierzmowani z wielkim przejęciem i radością powiedzieli „tak” Chrystusowi, a ks. Arcybiskup wręczył im polskie wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego dla Młodych (YOUCAT). „Dzisiaj potrzeba szczególnych świadków Chrystusa, zwłaszcza w Europie, która odchodzi od chrześcijaństwa”- powiedział w homilii abp Wesoły.

Po Mszy Świętej w parku przy kaplicy odbył się zjazd Polonii zamieszkującej Południe Francji od Monaco po Marsylię. Ten wielki, polonijny piknik zgromadził też wielu Francuzów, którzy podziwiali spontaniczną organizację naszych rodaków. Dużą atrakcją była grupa teatralna dzieci z Kiełpina na Kaszubach. Wystawili oni sztukę i dali koncert wdzięczności za beatyfikację Jana Pawła II. Na zakończenie zjazdu ks. Arcybiskup i ks. Wiesław w swoich przemówieniach podkreślili potrzebę budowania klimatu jedności i angażowania się w duszpasterstwo polonijne.

Wieczorem, o godz. 20.00, w kościele ekumenicznym w Port Grimaud była sprawowana Msza Święta dla turystów, nie tylko Polaków. Ksiądz Arcybiskup pozdrowił zgromadzonych Niemców, Czechów, Słowaków oraz Anglików. Ksiądz Wiesław w homilii do 110 katolików powiedział, że „uroczystość Zesłania Ducha Świętego to zejście nowego życia do Kościoła. Już nikt z ludzi Kościoła nie może czuć się osierocony. To święto nas jednoczy, mimo że na co dzień mówimy różnymi językami”. Kilka zdjęć tutaj.
Ks. Wiesław Wójcik TChr

14 czerwca 2011r. 1765 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne