W tym roku do pracy wśród Polonii wyjedzie 7 nowych misjonarzy chrystusowców: ks. Dominik Przybyszewski i ks. Karol Rogasik do Anglii, ks. Siarhei Anhur na Białoruś, ks. Zbigniew Wcisło do Francji, ks. Marcin Sęk do Kazachstanu i ks. Józef Siedlarz oraz ks. Adam Słomiński do USA. Do Stanów Zjednoczonych wraca także ks. Bogdan Molenda, który przez ostatnie 4 lata pełnił funkcję rektora naszego seminarium.

Oficjalne liturgiczne rozesłanie misjonarzy odbyło się w środę, 15 czerwca w Domu Głównym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu. Uroczystej Mszy Świętej o godz. 18.00 przewodniczył i homilię wygłosił przełożony generalny ks. Tomasz Sielicki. Obok nowych misjonarzy (obecnych było pięciu z nich) w koncelebrze uczestniczyli członkowie zarządu i Rada Generalna zgromadzenia z racji odbywanego właśnie dziś posiedzenia oraz kapłani mieszkający w Domu Głównym. W tym ważnym momencie młodym chrystusowcom towarzyszyli nie tylko współbracia kapłani, bracia zakonni, klerycy i nowicjusze, ale także niektórzy rodzice i bliscy.

Obrzęd rozesłania miał miejsce po homilii. Ks. Generał odmówił nad misjonarzami specjalną modlitwę. Następnie pobłogosławił i wręczył wyjeżdżającym kapłanom krzyże misyjne oraz ikony z Matki Bożej Częstochowskiej.

Na zakończenie Eucharystii ks. Generał serdecznie podziękował kończącemu posługę rektorską ks. dr. Bogdanowi Molendzie za jego twórczy wkład pracy w wychowanie młodego pokolenia chrystusowców. Tak się złożyło, że do pracy polonijnej razem z nim wyjeżdżają jego podopieczni.

Na tej Mszy Świętej był jeszcze jeden ważny polonijny akcent. Otóż, razem z misjonarzami specjalne błogosławieństwo otrzymał emigrant – wyjeżdżający do pracy w Norwegii p. Michał Królikiewicz, który był pracownikiem kuchni w naszym domu. On również na emigracyjny szlak zabierze ze sobą - jak dawni emigranci – Jasnogórski wizerunek Matki Bożej. W uroczystości uczestniczyła także Mama p. Michała.

Niejako druga cześć uroczystości miała miejsce po Mszy Świętej w refektarzu, przed kolacją. Było to podziękowanie odchodzącemu rektorowi, ks. Bogdanowi Molendzie. Najpierw przemówił wicerektor i najbliższy współpracownik, a od jutra nowy rektor seminarium, ks. Bogusław Burgat. Następnie w imieniu kleryków zabrał głos dziekan seminarium kl. Bartłomiej Urbanowicz dziękując ks. Rektorowi m.in. za otwartą i ojcowską postawę, za stawiane zawsze z miłością wymagania i za to, że w każdym szukał dobra. „To był zaszczyt mieć takiego rektora” – zakończył poparty burzą oklasków. Na koniec kilka ciepłych, serdecznych słów padło z ust ks. Molendy, który dziękował za zaufanie przełożonym, za braterstwo i współpracę profesorom i domownikom oraz za dobrą atmosferę klerykom, których niejako „przekazał” w ręce nowego Rektora prosząc, aby go słuchali i kochali. Galeria zdjęć tutaj.

15 czerwca 2011r. 2019 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne