W niedzielę, 28 sierpnia, parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Czkałowie (Kazachstan) uroczyście świętowała dwudziestolecie istnienia i 20 lat kapłańskiej posługi w Kazachstanie ks. Krzysztofa Kuryłowicza, chrystusowca.

W celebrowanej pod przewodnictwem ks. Kuryłowicza Mszy Świętej jubileuszowej wziął udział i homilię wygłosił wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztof Grzelak. Po Eucharystii Konsul Generalny RP w Astanie, p. Bartosz Jabłoński w imieniu Prezydenta RP wręczył ks. Kuryłowiczowi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, doceniając w ten sposób jego pracę polonijną, społeczną, kulturotwórczą, a także harcerską. Następnie miała miejsce uroczysta akademia przygotowana przez parafian ukazująca w krótkich scenkach ważne momenty z życia parafii i jej pasterza. Po niej z kolei działająca przy parafii grupa harcerzy zaprosiła wszystkich na poczęstunek.

Ks. Krzysztof Kuryłowicz pod koniec sierpnia 1991 roku przybył do Karagandy. Stamtąd udał się na północ, do Czkałowa, gdzie przed II wojną światową zesłani zostali Polacy zamieszkujący tereny dzisiejszej Ukrainy (okolice Żytomierza i Kamieńca Podolskiego). Ksiądz Kuryłowicz ustanowiony został proboszczem i rozpoczął tworzenie struktur parafialnych i polonijnych. Wybudował Kościół, plebanię, kupił i wyremontował budynek, w którym utworzył Dom Polski, umiejscawiając w nim największą polonijną bibliotekę w Azji Środkowej. Rozpoczął także wydawanie czasopisma "Głos Polski", jedynego polskojęzycznego czasopisma w Kazachstanie. Przez wiele lat prowadził także aptekę z darmowymi lekarstwami. Nade wszystko jednak otaczał opieką duchową powierzonych sobie parafian, czego owocem jest udzielenie sakramentu chrztu 2100 osobom dorosłym i 900 dzieciom.

Galeria zdjęć z uroczystości tutaj.

31 sierpnia 2011r. 2576 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne