W dniu 1 lutego wspominamy rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Pawła Kontnego. Z tej okazji w domu nowicjackim w Mórkowie odpowiedzialny za ośrodek postulatorski ks. Tomasz Porzycki celebrował Mszę św. w intencji rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego naszego Współbrata. Magister nowicjatu ks. Bogusław Kozioł w kazaniu przybliżył najmłodszym członkom zgromadzenia sylwetkę ks. Pawła, który należał do grupy pierwszych chrystusowców, jedynego rocznika wyświęconego tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. 

W czasie wojny przebywał w rodzinnej parafii na Śląsku, gdzie dał się poznać jako gorliwy duszpasterz i patriota. Prześladowany przez hitlerowców ukrywał się w Lędzinach, gdzie doczekał końca wojny. Po wkroczeniu wojsk sowieckich stawał w obronie miejscowej ludności, którą wyzwoliciele często traktowali jako Niemców i poddawali szykanom. 1 lutego 1945 roku został wezwany na pomoc przez parafian, którzy byli świadkami próby gwałtu na dziewczętach. Bez wahania pobiegł na ratunek i mimo, że wyraźnie przedstawił się jako polski kapłan został bestialsko zamordowany przez żołnierzy, którzy próbując ukryć zbrodnię nakazali pogrzebanie kapłana w miejscu śmierci. W tym czasie dziewczętom udało się zbiec. Po przejściu frontu parafianie urządzili uroczysty pogrzeb i od tamtej pory czczą męczennika, który oddał życie "w obronie czci niewieściej". 

Od ponad roku diecezja drohiczyńska prowadzi przygotowania do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu 1917-1989. Towarzystwo Chrystusowe przedstawiło osobę ks. Kontnego jako kandydata do podjęcia starań o beatyfikację w tym procesie. Obszerną dokumentację dotyczącą życia i śmierci ks. Pawła przygotowali ks. Bogusław Kozioł i ks. Robert Biel. Módlmy się, aby nasz Współbrat został włączony do grupy Męczenników Wschodu i, aby jak najszybciej rozpoczęło się dochodzenie na etapie diecezjalnym. 


01 lutego 2011r. 3243 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne