Tradycyjnie tłumy Polaków zgromadziły się w niedzielę, 11 listopada 2012 roku w kościele św. Szymona i Heleny (czerwony kościół) w centrum Mińska na Mszy Świętej. Uroczystej Eucharystii sprawowanej o godz. 13.00 w języku polskim przewodniczył chrystusowiec – dyrektor Centrum Pastoralnego przy Sekretariacie Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi ks. Edmund Druz TChr. W kazaniu podkreślił m.in., że trzeba zawsze kochać Ojczyznę. Trzeba być dumnym z tego, że jesteś Polakiem.

Przedłużeniem świętowania Dnia Niepodległości było uroczyste spotkanie organizowane przez Ambasadę RP w Mińsku. Licznie przybyłych gości witał ambasador RP Leszek Szerepka. Ze strony kościoła był obecny nuncjusz apostolski na Białorusi abp Claudio Gugerotti w towarzystwie kapłanów. Nie zabrakło także duszpasterza polonijnego ks. Edmunda Druza.

Kontynuacją świętowania było tradycyjne spotkanie 13 listopada kapłanów i sióstr zakonnych w Dokszycach (diecezja witebska). W tym dniu modliliśmy się za zmarłych Polaków, którzy polegli za Ojczyznę. Po Mszy św., której przewodniczył ks. bp Władysław Blin, wszyscy udali się na cmentarz w Dokszycach i w Królewszczyźnie. Na uroczystości przybyli: konsul generalny RP Tomasz Janik, konsul Jacek Sobierajski i ks. dyrektor Edmund Druz TChr z Mińska. Kilka zdjęć z tej ostatniej uroczystości tutaj.

Irena Kulpieksza


16 listopada 2012r. 2589 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne