
W niedzielę, 5 maja w Stargardzie Szczecińskim został odsłonięty i pobłogosławiony obelisk, który stanął przy ul. Chrobrego 13, w miejscu, gdzie do 1945 roku wznosił się kościół pw. św. Józefa. W tym roku mija 150. rocznica konsekracji kościoła św. Józefa. W 1945 r. po zdobyciu miasta, kościół został spalony przez sowieckich żołnierzy. Ostatni niemiecki proboszcz przekazał księgi parafialne i udzielił pierwszym chrystusowcom, którzy po wojnie przyjechali do Stargardu władzy kanonicznej do słuchania spowiedzi i błogosławienia małżeństw. Chrystusowcy opieką duszpasterską objęli cały Stargard i okolice. Powstałe w powojennych latach parafie w samym Stargardzie i w okolicach miasta możemy śmiało nazwać młodszymi czy starszymi córkami parafii św. Józefa.
Uroczystość odsłonięcia i pobłogosławienia obelisku zainaugurowała projekt „Ocalmy od zapomnienia”, który ma na celu oznakowanie i upamiętnienie miejsc, ludzi i wydarzeń z bogatej historii Stargardu. W pierwszej fazie objęte nim zostały 22 obiekty sakralne i świeckie, o których pamięć będzie systematycznie przywracana. Pierwszym z nich jest kościół św. Józefa. Na obelisku podane są w kilku językach podstawowe informacje na temat nieistniejącej świątyni.
Pomysłodawcą obelisku jest ks. dr Jarosław Staszewski – proboszcz parafii św. Józefa w Stargardzie. Ksiądz Staszewski, Sławomir Nowicki (artysta plastyk) oraz Anna Katarzyna Malinowska (stypendystka prezydenta Stargardu w dziedzinie sztuki plastyczne) są autorami projektu. Zdjęcia na stronie parafii.