Tradycyjnie już, na początku Wielkiego Postu po wielkopostnych rekolekcjach (w tym roku prowadził je ks. dr Stanisław Hajkowski – chrystusowiec pracujący w Irlandii) miało miejsce wprowadzenie młodych chrystusowców w posługi akolitatu i lektoratu. 

W niedzielę, 13 marca, podczas Mszy Świętej dziesięciu kleryków IV roku seminarium zostało ustanowionych akolitami. Natomiast następnego dnia, również podczas Eucharystii, w posługę lektoratu zostali wprowadzeni czterej klerycy studiujący na III roku. Obydwu uroczystościom przewodniczył i homilię wygłosił wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego, ks. Krzysztof Grzelak. W niedzielnej Eucharystii, obok przełożonych i wychowawców seminarium, uczestniczyli także przyjaciele i dobroczyńcy naszego zgromadzenia. Msza Święta z ich udziałem sprawowana jest w naszej kaplicy w każdą drugą niedzielę miesiąca. 

Posługi lektoratu i akolitatu są w ramach formacji seminaryjnej kolejnymi etapami przygotowania do przyjęcia święceń kapłańskich. Obydwa obrzędy odbywają się po Ewangelii i homilii, i związane są z modlitwą i przekazaniem pateny i kielicha w przypadku akolitatu oraz księgi Pisma św. w przypadku lektoratu. 


14 marca 2011r. 3372 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne