W poniedziałek, 26 sierpnia we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej odbył się odpust parafialny w parafii pw. św. Mikołaja w Gieranionach na Białorusi. Tak, jak każdego roku naród polski w tym dniu gromadzi się na Jasnej Górze, tak i w gieraniońskiej parafii wierni zbierają się wokół obrazu Czarnej Madonny, by wyrazić wdzięczność i przedstawić wszystkie swoje prośby na ręce najlepszej Matki.

Proboszcz parafii, ks. Sergiusz Angur TChr zaznaczył w słowie powitalnym, że tegoroczny odpust parafialny jest wyjątkowy ponieważ jest połączony z dożynkami parafialnymi. Dlatego do udziału w uroczystościach byli zaproszeni przedstawiciele wszystkich wiosek należących do parafii. Przedstawiciele wiosek przygotowali wieńce wykonane z płodów ziemi, którymi w sposób symboliczny chcieli wyrazić Panu Bogu wdzięczność za wszystkie urodzaje, które w tym roku wydała ziemia.

Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył były proboszcz tej parafii, a obecnie rektor Wyższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu ks. Andrzej Łysy TChr, którego obecność sprawiła wielką radość u wielu parafian.

Z homilią do licznie zgromadzonych wiernych zwrócił się ks. Jerzy Martinowicz, dyrektor biura informacji przy Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi. „Dzisiaj niejako pragniemy przenieść się duchowo do Częstochowy, gdzie znajduje się oryginał obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. To właśnie tam wziął początki kult związany z tym obrazem, a gdzie dzisiaj pielgrzymują dziesiątki tysięcy pielgrzymów z całego świata, by pokłonić się Maryi i przedstawić Jej wszystkie swoje troski” – zaznaczył kaznodzieja. Jak zauważył trafnie kapłan, w tym dniu przybyło wielu rolników, którzy chcieli wyrazić Bogu wdzięczność za okazane Boże błogosławieństwo w tegorocznych plonach. „By w każdej chacie, w każdej rodzinie, w każdym gospodarstwie było tyle chleba, żeby każdy mógł śmiało podejść do stołu i ukroić sobie tyle, ile tylko będzie chciał”.

Podczas uroczystości odpustowej były obchodzone w parafii dożynki parafialne. Z wdzięcznością za tegoroczne żniwa i plony pracy rąk ludzkich do ołtarza rolnicy przynieśli świąteczne wieńce i snopy zbóż, zrobione z płodów miejscowych pól. W sposób szczególny podczas Mszy modlono się w intencji wszystkich ludzi pracujących na roli, a dzięki którym chleb jest na stołach w naszych domach.

W uroczystości odpustowej udział wzięli przedstawiciele miejscowej władzy. Na ręce p. Uładzimira Citkowa, kierownika miejscowego kołchozu złożono słowa wdzięczności i uznania oraz został wręczony wieniec dożynkowy.

Uroczystość odpustowa zakończyła się procesją eucharystyczną wokół kościoła, podczas której wierni uszanowali Najświętszy Sakrament i wyrażali wdzięczność Panu Bogu za wszystkie otrzymane dotąd łaski i dary przez ręce Matki Bożej Częstochowskiej.

W zabytkowym kościele pw. św. Mikołaja w Gieranionach w bocznym ołtarzu znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, który jest czczony na tych ziemiach już od wielu lat. Nabożeństwo i kult do Matki Bożej Częstochowskiej ostatnimi latami odżywa na tych terenach. Między innymi temu sprzyjają autokarowe pielgrzymki organizowane przez ks. Sergiusza do polskiej Jasnej Góry. Nie tylko dla Polaków mieszkających w kraju, ale także i tych mieszkających na kresach, sanktuarium jasnogórskie jest miejscem, gdzie setki tysięcy pielgrzymów obmywa się we łzach pokuty i radości i wraca do zwykłej pracy świadomych, że na Jasnej Górze jest Pani i Matka, która czuwa nad duchem świata i jest Jego obroną. Galeria zdjęć tutaj.

Anastazja Miszkura


27 sierpnia 2013r. 1875 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne