
W Freising (Niemcy) w dniach 28-30 sierpnia odbył się 17. Międzynarodowy Kongres dobroczynnej organizacji Konferencji Niemieckich Biskupów „Renovabis”. W spotkaniu udział wzięli księża chrystusowcy pracujący na Białorusi: ks. Edmund Druz, dyrektor Centrum Pastoralnego przy Konferencji Katolickich Biskupów Białorusi w Mińsku i ks. Sergiusz Angur, proboszcz parafii św. Mikołaja w Gieranionach.
Hasłem tegorocznego kongresu były słowa: „Swobodnie i solidarnie. Chrześcijanie w odpowiedzialności za Europę”. W kongresie udział wzięli przedstawiciele ok. 30 państw europejskich, między innymi z Białorusi.
Wśród prelegentów i uczestników spotkania byli: arcybiskup Monachium i Freising kardynał Reinhard Marx, Prymas senior abp Henryk Muszyński, poseł parlamentu europejskiego Róża Thun, wybitni katoliccy, prawosławni i protestanccy teologowie, politycy i działacze społeczni. Słowo powitalne do uczestników kongresu wystosowała kanclerz Niemiec Angela Merkel.
W programie spotkania były prelekcje oraz każdy z uczestników miał możliwość włączyć się w dyskusje panelowe oraz pracę w grupach tematycznych.
Kościół Katolicki na Białorusi w pracach kongresu przedstawiało 8 osób: metropolita mińsko-mohylewski abp Tadeusz Kondrusiewicz, wizytator apostolski kościoła greckokatolickiego na Białorusi o. Sergiusz Gajek, ks. Edmund Druz TChr, ks. Sergiusz Angur TChr i inni. Także w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele cerkwi prawosławnej z Białorusi.
Delegacja z Białorusi wyraziła wdzięczność dobroczynnej organizacji „Renovabis” za wsparcie materialne, jakie udzielają Kościołowi na Białorusi, szczególnie w budowie nowych miejsc sakralnych oraz za wsparcie projektów duszpasterskich. Dzięki hojnej ofiarności „Renovabis” Kościół na Białorusi może organizować różne akcje duszpasterskie, które mają na celu wychowanie i kształcenie dzieci i młodzieży.
Międzynarodowe kongresy „Renovabis” służą wymianie informacji i dyskusji nad ważnymi zjawiskami w Kościele i społeczeństwach Europy Środkowej i Wschodniej oraz poruszają tematykę mającą znaczenie dla całego kontynentu. Dzięki udziałowi czołowych przedstawicieli nie tylko Kościoła, ale także świata nauki i polityki, a ostatnio również instytucji europejskich, kongresy stały się ważnym forum dialogu miedzy Wschodem a Zachodem.