Wczoraj (5 grudnia) na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu odbył się wykład otwarty naszego współbrata ks. prof. dra hab. Pawła Bortkiewicza TChr – dyrektora Centrum Etyki UAM, wykładowcy m.in. na Wydziale Teologicznym UAM, w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu i WSD Towarzystwa Chrystusowego.

Temat wykładu odnoszącego się do ideologii gender: „Czy gender to dewastacja człowieka i rodziny?” wzbudził wiele kontrowersji i protestów w mediach i niektórych środowiskach naukowych. Sam zaś wykład na Uniwersytecie został zakłócony, ale się odbył wraz z dyskusją przy licznym udziale słuchaczy. Wiele materiałów na ten temat można znaleźć z Internecie.

Wystąpienie ks. prof. Bortkiewicza zostało zarejestrowane i można je obejrzeć na YouTube lub np. na stronie Frondy – tutaj. Krótka rozmowa Frondy z ks. prof. Bortkiewiczem tutaj. I jeszcze ciekawy artykuł związany z wczorajszym wykładem tutaj.

Publikujemy także oświadczenie organizatora wykładu Korporacji Lechia dotyczące próby przerwania wykładu o gender ks. prof. dra hab. Pawła Bortkiewicza TChr

Korporacja Lechia jako organizator wykładu naukowego ks. prof. dra hab. Pawła Bortkiewicza TChr, wyraża satysfakcję, że pomimo wywieranej najpierw przeciwko niemu presji ze strony zwolenników tzw. gender studies, a następnie podjętej przez część z nich próby jego przerwania, wykład krytyczny wobec pseudonauki dot. gender doszedł jednak w całości do skutku. Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec tego rodzaju prób przerwania wykładu oraz rażącego naruszania standardów debaty akademickiej przez część tego środowiska, co można zaobserwować na nagraniach. Pomysłodawców i sygnatariuszy petycji - sprzeciwu wobec wykładu, wzywamy w przyszłości do głębszej refleksji i większej odpowiedzialności w ferowaniu tego rodzaju sformułowań i osądów. Do zakłócenia wykładu ks. prof. Pawła Bortkiewicza TChr doszło jeszcze zanim zdążył on wygłosić jakiekolwiek tezy. Jednocześnie dziękujemy władzom Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za twarde stanie na straży wolności debaty oraz akademickiego etosu. Jesteśmy wdzięczni pracownikom naukowym przybyłym z różnych uczelni i wszystkim uczestnikom wykładu za merytoryczny udział w dyskusji po wykładzie.

W imieniu Korporacji Lechia
Adam Wize
Prezes

Relacja organizatorów z odbytego wykładu:
Wykład ks. prof. Pawła Bortkiewicza był wykładem otwartym, weszli na niego zatem wszyscy przybyli, ok. 300 osób. Przed wejściem sprawdzane były jedynie plecaki, jeżeli ktoś nie chciał zostawić ich w szatni. Od początku wykład, a najpierw wprowadzenie Prezesa Korporacji Lechia Adama Wize, przerywane były różnymi okrzykami niezadowolenia i próbą wyśmiania przez zwolenników tzw. gender studies. Młody mężczyzna w pierwszym rzędzie zaczął się malować szminką, jak się później okazało szykował się do „występu”. Po ok. 3 minutach od zabrania głosu przez Księdza Profesora Bortkiewicza jego wykład został przerwany przez zwolenników ideologii gender, spośród grupy osób na balkonie, jedna z Pań krzyczała: „Rozpad rodziny, gender, łuu”, „Panie księżulku gender odpowiada, mów dalej, brawo”, w tym miejscu przynajmniej w tej sali wykład został ostatecznie przerwany. Później m.in. umalowany już pan ubrany w złotą sukienkę wskoczył na stół prezydialny z okrzykiem „Zapraszam wszystkich na rozpad rodziny”. Co ciekawe kilka osób w średnim wieku, dość statecznie wyglądających wydawała się zagrzewać genderowych zadymiarzy – nagrywali filmy dostępne najprawdopodobniej częściowo m.in. na portalu Gazety Wyborczej. Prezes Korporacji Lechia i władze poprosiły o interwencję służby porządkowe, a zebranych nastawionych pokojowo o przejście piętro niżej do drugiej sali gdzie miał być kontynuowany wykład. W sumie osób, które przerwały wykład było ok. 10 plus kilkanaście ich popierających, krzyczących na policję i próbujących nakręcić jak najciekawsze ujęcia. Pomimo zajść w pierwszej sali do drugiej sali prowadzący wpuścił pojedynczo wszystkich, którzy chcieli wejść, kilkanaście osób weszło z kilku minutowym poślizgiem (wskazani przez innych uczestników jako zakłócający porządek), pozostali z nich po złożeniu obietnicy, że nie będą przerywać wykładu również weszła do drugiej sali. Nie weszły dwie panie szarpiące się z technikiem policyjnym. Organizatorzy, władze uczelni, prelegent i publiczność, która chciała wysłuchać wykładu, nie dali za wygraną, nie dali się zbić z pantałyku, a wręcz wyrażali radość, że wykład się odbędzie. Tym razem wykład odbył się bez zakłóceń, spokojnie. Po wykładzie nastąpiła długa druga część przeznaczona na pytania i dyskusję. Tym razem ok. dwugodzinne spotkanie przerywały jedynie zwyczajowe brawa. Po wykładzie wiele osób, w tym organizatorzy, prelegent i kilku profesorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dziękowało władzom Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu za udostępnienie murów uczelni dla tak dobrego wykładu naukowego i nieuleganie presji mniejszości.


06 grudnia 2013r. 4109 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne