Informowaliśmy już, że nasze domy zakonne w Poznaniu i Mórkowie przyjmują uchodźców wojennych z Ukrainy, głównie mamy z dziećmi.

W Domu Głównym w Poznaniu schronienie znalazło 50 osób, które we wtorek 8 marca 2022 r. odwiedził pasterz archidiecezji poznańskiej, abp Stanisław Gądecki i zjadł z nimi obiad. Księdzu Arcybiskupowi towarzyszył ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas archidiecezji poznańskiej oraz ks. Piotr Szkudlarek, sekretarz arcybiskupa. Spotkanie to odbyło się w wyjatkowym dniu – Międzynarodowym Dniu Kobiet, które w Ukrainie jest ważnym świetem, toteż nie zabrakło słów życzeń i wręczenia po tulipanie obecnym w naszym zakonnym refektarzu kobietom. Ów gest to takie skromne podziękowanie za trudy i poświęcenia, za determinację i siłę, które widać mimo tego straszliwego i wojennego kontekstu… Natomiast przekazane przez ukraińskie dzieci rysunki stanowią świadectwo ich wdzięczności za okazane im serce i wsparcie…

*    *    *

Wciąż trwa akcja pomocowa i modlitwa o zakończenie wojny i przywrócenie pokoju w Ukrainie. O pomocy dla tych, którzy pozostali, by bronić się przed agresorem z naszym Współbratem posługującym w Mikołajowie ks. Aleksandrem Repinem SChr rozmawiali korzystając z łącz internetowych p. Agata Kornhauser-Duda, małżonka Prezydenta RP i minister Adam Kwiatkowski, odpowiedzialny w Kancelarii Prezydenta RP za kontakty z Polonią i Polakami na obczyźnie oraz za realizację programu pomocowego dla Polaków na Wschodzie (który też w styczniu 2022 r. odwiedził Mikołajów).   O dwudziestoczterogodzinnej inicjatywie modlitewnej „Z Różańcem w ręku” w Szczecinie Zdrojach już pisaliśmy; dochodzą inne, również ekumeniczne, jak te w Cruz Machado i w kościele św. Jana Chrzciciela w Stargardzie.

*    *    *

Z pomocą nam, a przede wszystkim uchodźcom przychodzą siostry misjonarki, które podjęły się zadania opieki nad ukraińskimi dziećmi, które znalazły schronienie w naszym poznańskim domu, w czasie gdy ich mamy załatwiają różne formalności związane z pobytem w Polsce: szczególnie poszukując bardziej stałego miejsca zamieszkania oraz zatrudnienia.

fotografie: ks. Maciej Piaskowski SChr i kl. Patryk Jaroszek SChr


08 marca 2022r. 230 3857 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne