TVP Historia wyemitowała (21.04.2021) w 6. odcinku cyklu "Księża wolności" film o Czcigodnym Słudze Bożym kard. Auguście Hlondzie.

Odcinek poświęcony kard. Augustowi Hlondowi można obejrzeć na vod.tvp.pl lub na stronie Ośrodka Postulatorskiego.


Zamiarem cyklu jest pokazanie kapłanów Kościoła Katolickiego, którzy walczyli o polskość i wiarę w XX wieku. Trzeba ich przypominać szczególnie w sytuacji, kiedy nieco zapomniane stają się wartości przez wieki utożsamiane z triadą: Bóg, Honor, Ojczyzna.
Wyjątkowe miejsce w panteonie księży wolności zajmują tacy kapłani jak wciąż mniej eksponowany ks. Jan Zieja, ks. Franciszek Blachnicki, czy ks. gen. Witold Kiedrowski. Mamy także kapelanów Solidarności, począwszy od tych bardziej znanych ofiary czasów pogardy, jak ks. Jerzy Popiełuszko, ks. Stefan Niedzielak, ks. Sylwester Zych, czy ks. Stanisław Suchowolec, po tych niemal zapomnianych jak bp Herbert Bednorz, ks. Hilary Jastak, czy żyjący do dziś ks. Stanisław Małkowski i ks. Jan Sikorski.
Kraj pochodzenia, rok produkcji: Polska, 2021
Czas trwania: 14 odcinków po 25 min.

Z kolei sam 6. odcinek zawiera następujący cytat kard. Stefana Wyszyńskiego: "Wierzył w Polskę i dlatego też, na progu tych nowych czasów doświadczonych w więzieniach, spieszył do Polski. Nie znał żadnej przeszkody i żadnej trudności. Wiedział gdzie jego miejsce i dlatego przez wiele granic krajów, wśród zgliszcz i zniszczonych dróg, zerwanych mostów, podążał by stanąć na miejscu".

Cytat za: vod.tvp.pl


W filmie występują:

prof. Paweł Skibiński (Centrum Myśli Jana Pawła II)
ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB
ks. dr Bogusław Kozioł SChr
prof. Wiesław Jan Wysocki (UKSW)


22 kwietnia 2021r. 183 4919 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne