W ogłoszonym przez papieża Franciszka Roku Świętego Józefa z radością oddajemy w państwa dłonie genialną, wyjątkową i zjawiskową książkę pt. „Cieśla” autorstwa Oliviera Le Gendre’a, przypomnianą i wydaną dzięki staraniom ks. Krzysztofa Musiałka SChr oraz Fundacji św. Katarzyny.

„Cieśla” zdaje się być książką wyjątkową, z wielu powodów. Chyba jeszcze nikt nie odważył się w tak oryginalny sposób opisać życie Józefa, małżonka Maryi i ziemskiego ojca Jezusa. Olivier Le Gendre, po mistrzowsku, jak na dobrego pisarza przystało, przenosi nas w sam środek historii człowieka, który dzięki swojej cierpliwości, wierze oraz nieustannej duchowej walce, stał się Patronem i Opiekunem całego Kościoła. Le Gendre, wierny ewangelicznym przekazom, snując bez pośpiechu swoją literacką opowieść, próbuje zrozumieć, wejść jak najgłębiej w świat przeżyć, doświadczeń i najważniejszych wydarzeń w życiu Józefa.
W sposób niekonwencjonalny, bez napompowanej teologii, prosto i poetycko zarazem, francuski pisarz opisuje kolejne etapy duchowej drogi cieśli z Nazaretu. Stajemy się powoli jakby najbliższym przyjacielem Józefa, który zwierza się nam z tego, co niesie w sercu. Z każdą przeczytaną stronicą, czytelnik po cichu odkrywa w historii Józefa swoją własną historię, w której nie brakuje znaków zapytania i wielu bolesnych chwil, także na drodze wiary, gdzie nasza kruchość zderza się z tym, co niewidzialne, z nadzieją wbrew nadziei.

„Cieśla” Oliviera Le Gendrea jest książką wolną od stereotypów i sztampowego myślenia, do których tak mocno przywykliśmy, gdy nam opowiadają o świętych. Poznając historię młodego Józefa, zakochanego w młodziutkiej Maryi, dojrzewającego powoli do pełni czułego ojcostwa, odkrywamy, jak wiele owoców przynosi nieustanne zmaganie się ze sobą i z planami Boga. Odwieczny domaga się od Józefa wiary, ślepego zaufania, zawsze jakby niemożliwego w danym momencie i za każdym razem wymagającego odważnej decyzji. Skąd my to znamy?…

Możliwe, że to najpiękniejsza (z dostępnych dziś na rynku) książka o św. Józefie. Chyba jeszcze nikt nie pisał z taką pasją o historii człowieka, któremu Jezus tak wiele zawdzięcza i który tak wiele zawdzięcza Jezusowi. Po przeczytaniu książki jeszcze bardziej pojmujemy, dlaczego warto zaprzyjaźnić się duchowo ze św. Józefem, oddając się pod jego opiekę, jak to zrobili Maryja i Jezus. Cudowna lektura na Wielki Post, w Roku Św. Józefa. Książka, która wwierca się w duszę, prowokuje do modlitwy, wzbudza odwagę, by razem z Józefem nieść bez lęku to wszystko, co wydaje się nam nie do uniesienia.

Książkę „Cieśla” Oliviera Le Gendrea można zakupić: w goleniowskim kościele św. Katarzyny (zakrystia, stanowisko Caritasu), w księgarni przy sanktuarium NSPJ w Szczecinie, w sklepiku z dewocjonaliami przy kościele św. Jana w Stargardzie oraz drogą mailową.

ks. Rafał J. Sorkowicz SChr

„Cieśla”, Olivier Le Gendre
tłum. Lilla Danilecka, wydawnictwo Promic  
format: 125 x 196 mm, liczba stron: 128


11 lutego 2021r. 230 6476 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne