Można powiedzieć, iż pandemia koronawirusa COVID-19 zakłóciła zwyczajowe przeżywanie okresu Wielkiego Postu: ograniczenie liczby wiernych na liturgii Mszy Świętej czy sprawowanie jej bez udziału ludu bądź celebrowanie tradycyjnych wielkopostnych nabożeństw w pustych świątyniach nie należy raczej do zwyczajów tego świętego czasu. Na szczęście techniczne wynalazki pozwalają na transmisję modlitwy i włączenie się w nią naszych parafian, by mogli oni dla bezpieczeństwa swojego życia i zdrowia pozostawać w domach. W ten sam sposób wielu w tym roku przeżyje Wielki Tydzień i Święte Triduum Paschalne.

Wiele z internetowych transmisji z naszych wspólnot odbywa się przez konta/profile w mediach społecznościowych. Znaleźliśmy jednak kilka kanałów parafialnych wspólnot, w których posługujemy, na popularnym serwisie Youtube:

 

Ponadto włączamy się w modlitwę całego Kościoła o zatrzymanie epidemii, podejmując z pełnym zaangażowaniem inicjatywy, do których zachęcają Ojciec Święty, kościelni hierarchowie czy nasz przełożony generalny. Są to codzienny śpiew Suplikacji na zakończenie Mszy Świętej i wieczorne adoracja Najświętszego Sakramentu i Różaniec Święty.

Na youtubowym kanale Polonia Christiana (PCH24TV) oraz w TVP3 Poznań rekolekcyjne nauki prowadzi nasz Współbrat, ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr. Oto linki do rekolekcji z kanału Polonia Christiana (zapowiedź, 1, 2, 3, 4, 5, 6). Te telewizyjne natomiast otrzymały tytuł «Przetrwać i zwyciężyć» oraz «Nadzieja w czasie zarazy»; pod tym pierwszym tytułem ks. Paweł wygłosił internetowe rekolekcje dla polonijnej wspólnoty z Kleve, Emmerich i Kevelaer, gdzie pierwotnie miał je wygłosić w sposób tradycyjny (zaproszenie, nauka 1, nauka 2, nauka 3, nauka 4, nauka 5, nauka 6nauka 7, nauka 8). W Wielkim Tygodniu Ksiądz Profesor dzielił się swoimi refleksjami i przemyśleniami ze słuchaczami Radia Poznań: od Wielkiego Poniedziałku do Wielkiej Soboty o godz. 17:45, zaś w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego o godz. 12:00.

Natomiast Radio Szczecin przeprowadzi transmisję rekolekcji wielkopostnych prowadzonych przez innego chrystusowca, ks. dra Andrzeja Łysego SChr, duszpasterza akademickiego. Pierwsza Msza Święta z nauką rekolekcyjną z Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie w poniedziałek, 30 marca, kilka minut po 18:00. Kolejne we wtorek i środę. Jak mówi prowadzący te rekolekcje będą miały tytuł «Rekolekcje z pustego Wieczernika», i zarazem dodaje: Ten Wieczernik nigdy nie jest pusty. Ten Wieczernik jest napełniony Bożą obecnością. Niestety nie możemy być tam fizycznie, dlatego zapraszam, żebyśmy duchowo łączyli się ze sobą, otwierając Słowo Boże, modląc się za siebie nawzajem. W sposób duchowy przyjmując też Chrystusa do swoich serc. Będą to rekolekcje o wierze, nadziei i miłości. Rekolekcje o Kościele, który gromadzi się nie w budynku fizycznym, ale przede wszystkim gromadzi się jako wspólnota serc wokół swojego Mistrza i Pana, który przez słowo gromadzi, przemawia, przemienia…

Jeszcze jedną propozycję internetowych rekolekcji poprowadzonych przez chrystusowca zamieszczamy w naszym serwisie – tym razem chodzi o polonijnego duszpasterza z Keysborough w Australii, ks. Mariusza T. Sokołowskiego SChr, który w czwartym tygodniu Wielkiego Postu zamieszczał kilkuminutowe nauki rekolekcyjne (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9). Ks. Mariusz w kolejnym wielkopostnym tygodniu zaproponował również rekolekcyjne rozważania dla młodzieży (rozważanie 1, rozważanie 2, rozważanie 3, rozważanie 4) i podobnie jak przed tygodniem rozważania Drogi Krzyżowej.

Również parafialne serwisy www zapewniają swoim wspólnotom dobre przygotowanie się do świąt wielkanocnych: przykładową propozycję rekolekcji domowych znaleźliśmy na stronie internetowej parafii w Chociwlu.


28 marca 2020r. 230 8131 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne