W naszych Ustawach czytamy, że „szczególną cześć oddajemy św. Józefowi Oblubieńcowi NMP przez odmawianie Litanii do św. Józefa” (art. 49.3 UiDTChr), a nadto uroczyście celebrujemy święta ku jego czci, gdyż, jak pisał papież Franciszek w liście z okazji 150-lecia ogłoszenia Świętego Józefa Patronem Kościoła, że „Józef uczy nas, że posiadanie wiary w Boga obejmuje również wiarę, że może On działać także poprzez nasze lęki, nasze ułomności, nasze słabości. Uczy nas także, że pośród życiowych burz nie powinniśmy bać się oddać Bogu ster naszej łodzi. Czasami chcielibyśmy mieć wszystko pod kontrolą, ale On zawsze ma szersze spojrzenie” (pkt 2). Za przykładem i wstawiennictwem Świętego Józefa, zapraszamy Pana Boga do naszych codziennych spraw, by On działał w nas i przez nas, by błogosławił podejmowane przez nas dzieła. Wyrazem naszego oddania i przywiązania do tego Świętego jest też utwór muzyczny na podstawie modlitwy matki Jadwigi Walter ZSNM, do której muzykę napisał ks. Robert Nalepka SChr, który wykonuje schola złożona z naszych kleryków i posługujących w Poznaniu sióstr wspólnej pracy.

Marcowa uroczystość ku czci św. Józefa to dzień święta w prowincji naszego zgromadzenia obejmującego Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry, dzień odpustu w Kępnie i Stargardzie, który został porzedzony triduum przygotowawczym  oraz w sanktuarium ku jego czci w Mikołajowie, gdzie pomimo trwającej wojny zorganizowano dwudniową celebrację: w pierwszym dniu, w sobotę 18 marca 2023 r., przewodniczył ks. Bogusław Burgat SChr, nasz wikariusz generalny i w niedzielę 19 marca 2023 r. przewodniczył ordynariusz diecezji odesko-simferopolskiej Stanisław Szyrokokadiuk OFM z udziałem kapłanów z całego dekanatu.

Tygodniowa wizyta ks. Wikariusza na Ukrainie, podczas której spotkał się ze Współbraćmi z Kamieńca Podolskiego i Mikołajowa i która została przezeń udokumentowana licznymi fotografiami stanowi niebywałe świadectwo okrucieństwa wojny. Przeprowadzone rozmowy z tymi, którzy przeżyli, którzy na co dzień tej tragedii doświadczają i każdego dnia drżą o swoje życie. Nasz Współbrat, ks. Aleksander Repin SChr, duszpasterz z Mikołajowa i całkowicie zniszczonej Kisielówki pokazał ogrom zniszczeń. Pokazał przygotowane pomieszczenia w piwnicy pod plebanią, w której przez kilka miesięcy chronili się ludzie wraz ze swoim duszpasterzem, a podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Józefa w procesji z darami przyniesiono odłamki pocisków, które spadały na Mikołajów i Kisielówkę.
Na Ukrainie przebywał również ks. Leszek Kryża SChr, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który pilotuje kolejny transport pomocy humanitarnej. Na swoim profilu Facebookowym. relacjonuje swoją wizytę – odwiedziny Chersonia, Mikołajowa i Fastowa.
Dopełnieniem uroczystości odpustowych w Mikołajowie była muzyczna uczta – koncert kwartetu «Біс квартет».

Wspólną modlitwę do św. Józefa, Patrona parafii, zorganizowali również wierni z Makiejewki, pozbawieni od rozpoczęcia wojny duchowej opieki katolickiego kapłana. Włączmy się w ich wołanie i prośmy o dar pokoju w świecie i w naszych rodzinach…

*    *    *

Tymczasem w Brazylii nastąpiły zmiany personalne: nowi proboszczowie zostali zamianowani i zainstalowani w Balsa Nova i Mallet, a tamtejsi kandydaci do zgromadzenia rozpoczęli czas aspirandatu.

Dołączone zdjęcia dzięki życzliwości ks. Bogusława Burgata SChr, wikariusza generlanego zgromadzenia


21 marca 2023r. 230 1987 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne