Od organizatorów dorocznego konkursu «Być Polakiem» otrzymaliśmy maila z prośbą o rozpropagowanie idei tego konkursu wśród polonijnej młodzieży…

Kochani Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele,
już po raz dwunasty zapraszamy do udziału w konkursie „Być Polakiem”. Obmyślenie koncepcji pracy konkursowej i jej przygotowanie to dla uczestników wysiłek ale też niewspółmierna korzyść. Każda zdobyta wiedza okazuje się być kiedyś przydatna a ta dotycząca historii własnej rodziny czy dziejów przodków potrzebna jest od zaraz bo, jak się mówi, człowiek bez przeszłości nie ma przyszłości.
Pandemia zamyka nas w domach i skazuje na odosobnienie. Ten stan ma także zalety. Więcej przebywamy razem. W wolnych chwilach możemy więc porozmawiać o sprawach zwykle odkładanych na później. To dobry czas, by w gronie rodziny podyskutować, co to takiego jest tożsamość człowieka? Dlaczego tak ważne jest określenie własnej tożsamości: religijnej, narodowej, kulturowej, cywilizacyjnej i szukanie odpowiedzi, jak ją budować lub wzmacniać?
Młodzież znajduje odpowiedzi na te pytania, przystępując do udziału w konkursie „Być Polakiem”, angażującym nie tylko intelekt ale także, a może przede wszystkim, emocje. Tysiące nadesłanych prac i dziesiątki opinii młodzieży przekonują, że przygotowanie pracy konkursowej to spotkanie z historią żywą, pozwalającą lepiej poznać i zrozumieć Polskę a w efekcie bardziej ją pokochać.
Zapraszamy więc dzieci, młodzież i nauczycieli żyjących poza granicami Polski w tę podróż w czasie i w przestrzeni. Wspomnienia rodzinne, przyzwyczajenia Polaków i ich zachowania, pojmowanie polskości w wymiarze społecznym i narodowym, problemy gramatyki polskiej to obszary tematyczne tegorocznej edycji Konkursu.
Zapraszamy!

Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej: http://bycpolakiem.pl/

*    *    *

Gala na zakończenie XII edycji konkursu «Być Polakiem» odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie 3 sierpnia 2021 r. Laureaci zjechali się jednak wcześniej, by wziąć udział w wycieczce po Polsce i śladami polskości zatytułowanej „Dwie stolice”. Na sam konkurs zaś nadesłano ponad 900 prac plastycznych, pisemnych i filmowych o tematyce patriotycznej, autorstwa uczniów szkół polonijnych z bardzo wielu krajów. Internetowa witryna konkursu przedstawia listę nagrodzonych a uczestniczący w gali nasz Współbrat, ks. Leszek Kryża SChr na swoim koncie społecznościowym zamieścił z niej fotografie. Wraz z organizatorami zachęcamy do udziału w kolejnej edycji!

 


03 sierpnia 2021r. 230 4394 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne