Przygotowania do Spotkania Młodzieży Chrystusa «Góra Tabor» AD 2021 trwały od dłuższego już czasu. Organizatorzy dokładali wszelkich starań, by w tym roku doszło ono do skutku. Odbyło się ono 28 sierpnia 2021 r. w Klępinie, jednej spod stargardzkich wsi należącej terytorialnie do parafii św. Józefa w Stargardzie, w której znajduje się piękny, zabytkowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XV w.

Dzięki życzliwości proboszcza parafii pw. św. Józefa, ks. Krzysztofa Wąchały SChr, młodzież mogła się spotkać w tym zabytkowym kościele filialnym oraz przykościelnym terenie. Ze względu na wciąż obecną pandemię COVID-19 i związane z tym duże ryzyko zrezygnowano z noclegów pod namiotami i przyjęto formę jednodniowego spotkania. Hasło spotkania zostało zaczerpnięto z Ewangelii według św. Mateusza: „Bierzcie i jedzcie” (Mt 26,26). Tematyka spotkania koncentrowała się wokół Eucharystii i doświadczenia bliskości Jezusa.

Młodzi ludzie wraz ze swoimi duszpasterzami przyjechali z wielu parafii Pomorza Zachodniego, głównie tych, w których duszpasterstwo prowadzą chrystusowcy, ale nie tylko… Reprezentowane były takie parafie: pw. Chrystusa Króla Wszechświata w Stargardzie z proboszczem ks. Krzysztofem Antoniem SChr i wikariuszem ks. Michałem Armatysem SChr, pw. Chrystusa Króla w Gosławiu z proboszczem ks. Ryszardem Czajką SChr, pw. Matki Bożej Bolesnej w Chociwlu z wikariuszem ks. Chrisem Czaplą SChr, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Brojcach z wikariuszem ks. Krzysztofem Grabowskim SChr, pw. św. Katarzyny w Goleniowie z wikariuszami ks. Mieczysławem Duszą SChr i ks. Maciejem Onaszkiewiczem SChr, pw. św. Michała Archanioła w Dobrzanach z wikariuszem ks. Sebastianem Stawierejem SChr, pw. św. Ottona Biskupa w Pyrzycach z ks. Maksymilianem Ślusarczykiem SChr, a ponadto wspólnoty: jedna spoza Pomorza – pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu z wikariuszem ks. Michałem Ogrodnikiem SChr i druga, w której duszpasterzami są kapłani archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej – pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Łobzie z wikariuszem ks. Karolem Dąbrowskim. Należy odnotować obecność reprezentanta Polonii – z Polskiej Misji Katolickiej w Braunschweigu. Oczywiście nie zabrakło gospodarzy czyli grupy młodzieży z parafii pw. św. Józefa w Stargardzie wraz z proboszczem ks. Krzysztofem i duszpasterzem młodzieży ks. Wojciechem Kułachem SChr. Ks. Wojciech przez cały czas był bardzo zaangażowany w pomoc przy organizacji i w prowadzeniu Góry Tabor. A podziękowania nadto za wykonaną pracę należą się również naszym klerykom: kl. Krystianowi Smykli SChr, kl. Wiktorowi Stankiewiczowi SChr, kl. Bogdanowi Prysiarznemu SChr oraz dk. Pawłowi Hałgasowi SChr.

Całość spotkania rozpoczął ks. Mateusz Socha SChr, Referent Powołań i koordynator Góry Tabor 2021. Po słowie wstępnym i wspólnej modlitwie nastąpiła prezentacja każdej grupy. O godzinie 10.00 rozpoczęła się konferencja, którą wygłosił ks. Andrzej Ziombra – kustosz Sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie wydarzył się Cud Eucharystyczny. Uczestnicy mieli okazję poznać historię tego niezwykłego miejsca i uświadomić sobie sens przyjmowania Komunii Świętej. Tym samym naturalnie można było przejść do kolejnego punktu tego dnia skupienia i wspólnoty – nabożeństwa pokutnego i przygotowania do sakramentu pokuty i pojednania, które poprowadził ks. Mieczysław Dusza SChr. To oczyszczenie serca dało szansę owocnego przeżycia uroczystej Mszy Świętej, której przewodniczył ks. Krzysztof Olejnik SChr – przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, i przyjęcia Pana Jezusa ukrytego a jednocześnie realnie, prawdziwie i substancjalnie obecnego w białej Hostii. Homilia, którą wygłosił ks. Andrzej Ziombra, stanowiła piękne dopełnienie wcześniejszej konferencji. Na zakończenie Eucharystii Ksiądz Generał pobłogosławił krzyże przygotowane przez zaangażowane w akcję Misja Tanzania Duszpasterstwo Akademickie «Na Brzegu» z naszej poznańskiej parafii. Każdy ceramiczny krzyżyk był przygotowany ręcznie i zawiera kamień z Góry Tabor w Ziemi Świętej. Oprawa muzyczna pani Joanny Stanuch wraz z zespołem dodała podniosłego charakteru naszej wspólnotowej Celebracji. Wychodząc z kościoła, każdy mógł również zabrać specjalnie wypieczoną bułkę.

Po strawie dla ducha przyszedł czas na posiłek dla ciała. Wyśmienitą grochówkę i bułki przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klępinie a «Pizzeria 105» ze Stargardu specjalnie dla uczestników GT 2021 upiekła smakowite pizze. Kolejnym punktem programu była niezwykle emocjonująca gra przygotowana przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii i przeprowadzona przez jedyną misjonarkę na Górze Tabor 2021 – s. Annę Błaszak MChR z Pyrzyc. O godzinie 15.15 uczestnicy odśpiewali Koronkę do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadziła niezawodna pani Joannie Stanuch, za co bardzo serdecznie dziękujemy.

Eucharystia, która była centralnym punktem dnia, daje życie i jest centrum naszego chrześcijańskiego życia. Przypomina jednocześnie, iż mamy troszczyć się o nasze życie, które jest darem od Boga. Dlatego w tym roku na Górze Tabor odbył się pokaz ratownictwa medycznego oraz ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Każda i każdy z uczestniczących mógł spróbować swoich sił w wyścigu karetek, poćwiczyć reanimację oraz poznać podstawowe zasady pomocy poszkodowanym. W tym miejscu trzeba i warto wspomnieć o pani Małgorzacie Góreckiej, pielęgniarce, która przez cały dzień czuwała nad naszym bezpieczeństwem.

Kolację zjedliśmy przy ognisku. Kierujemy serdeczne podziękowania do pani Anny i Ryszarda Kołodziejczyków, właścicieli piekarni i cukierni «Pączuś», za chleb i bułki. Bardzo smaczną kiełbasę mogliśmy upiec dzięki życzliwości państwa Ozimek z Marianowa, właścicieli Zakładu Przetwórstwa Mięsnego OZIMEK. W zorganizowaniu pieczywa, kiełbasy oraz noclegu dla aktorów z Teatru A pomógł ks. Jan Dziduch SChr, proboszcz z Marianowa.

Ważnym punktem na Górze Tabor 2021 był spektakl Teatru A z Gliwic pod tytułem „Siewca”. Każdy dobrze zna ewangeliczną przypowieść o siewcy, a jednak uczestnicy mogli ją poznać z bardzo ciekawej perspektywy. Gra aktorów, muzyka, światło i ogień dały zachwycający efekt. Sztuka na długo zapadnie w naszej pamięci. Nasze wspólne spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim o 21.00 i błogosławieństwem, którego udzielił ks. Krzysztof Wąchała SChr.

Serdeczne podziękowania kierujemy do pani sołtys Klępina Anny Skoczylas-Fojut (która z dniem 1 września kończy urzędowanie) oraz nowo wybranej pani sołtys Bernardy Herbsztain, za wykonaną pracę, za wszelką pomoc i życzliwość. Naszą wdzięczność pragniemy wyrazić również wobec Joanny i Mariusza Stefańskich za otwarte serce i zaangażowanie w organizację tego wspólnego spotkania młodzieży. W końcu dziękujemy grupie wolontariuszy: Joannie Hofman, Joannie de Bruijn, Karolinie Kmiecik, Oliwii Soroce, Patrykowi Lisowi i Patrykowi Bujwidowi za okazaną pomoc.

Góra Tabor to przede wszystkim spotkanie z Chrystusem, który nas przemienienia. Takie spotkanie dokonuje się w Eucharystii. Oby Góra Tabor 2021 wydała błogosławione owoce w naszej codzienności! Zatem do zobaczenia na Górze Tabor w roku 2022!

tekst i foto: ks. Mateusz Socha SChr

Więcej fotografii...


28 sierpnia 2021r. 230 6291 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne