Nowo wybrany Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC wystosował apel, aby niedziela 14 kwietnia 2024 r. (w którą przypadło również Święto Chrztu Polski oraz Niedziela Biblijna i Narodowe Czytanie Pisma Świętego rozpoczynające Tydzień Biblijny pt. „Powołani do wspólnoty – komunii z Bogiem i bliźnimi w Kościele”) była dniem szczególnej modlitwy w intencji ochrony i szacunku dla każdego ludzkiego życia. Miało to związek z procedowanymi w minionym tygodniu w polskim Sejmie projektów ustaw dopuszczających zabijanie nienarodzonych. Ów apel zbiegł się z organizowanymi właśnie w tę niedzielę w wielu polskich miastach Marszami dla Życia.

Mottem Narodowego Marszu Życia w Warszawie było zdanie „Niech żyje Polska!” nawiązujące do Święta Chrztu Polski, natomiast w Szczecinie zorganizowano go już po raz dwudziesty i w tym roku jego hasłem były słowa „Życie nie zna granic!” Nie tylko kościelne serwisy czy media ogólnokrajowe czy regionalne odnotowały to wydarzenie, albowiem kanały społecznościowe i serwisy internetowe naszych wspólnot parafialnych z Pomorza Zachodniego oraz grup duszpasterskich przy nich działających obfitują w zdjęcia z Marszu.

W marszu wzięła udział młodzież SFM Góra Tabor, głównie z parafii szczecińskich: NSPJ Szczecin z ks. Damianem Jędrzejakiem SChr, mężczyźni skupieni we wspólnocie EXODUS, Skauci Europy, studenci i postakademicy z duszpasterstwa ODA w Sercu (jedni i drudzy nieśli plansze ze zdjęciami dzieci poczętych z różnych momentów ciąży); ze Szczecina Podjuch z ks. Krzysztofem Jeruzalskim SChr i ks. Piotrem Biberem SChr; ze Szczecina Zdrojów, a także wolontariusze SFM Góra Tabor z Pyrzyc i Stargardu z duszpasterzem powołań Towarzystwa Chrystusowego ks. Sebastianem Stawierejem SChr. Nie zabrakło też naszych parafian z różnych miejscowości Pomorza Zachodniego, a także Rodziców naszych kleryków. Serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za zaangażowanie.

Marsz tradycyjnie wyruszył z Jasnych Błoni i zakończył się Mszą Świętę pod przewodnictwem bpa Zbigniewa Zielińskiego, administratora apostolskiego archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Chętni mogli podjąć się Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego czyli dziewięciomiesięcznej modlitwy za poczęte dziecko zagrożone aborcją. Organizatorem od 20 lat jest Fundacja Małych Stópek z ks. Tomaszem Kancelarczykiem. W tym roku w marszu wzięło udział kilkanaście tysięcy osób z terenu całej archidiecezji, tradycyjnie niesiono napisany na płótnie około 300-metrowy dokument św. Jana Pawła II – w tym roku przepisano adhortację „Ecclesia in Europa” z 2003 r.

Włączenie się w organizację i uczestnictwo w marszu po raz kolejny pokazuje, jak niezwykle ważne i aktualne w formacji, nie tylko młodego człowieka, jest to wydarzenie. 

*    *    *

Marsze dla Życia (March for Life) odbyły się również za Wielką Wodą, w stolicy stanu Illinois – Springfield: wśród jego uczestników byli również parafianie z naszych polonijnych ośrodków duszpasterskich w tym amerykańskim stanie oraz w stolicy Kanady, na którym zameldowały się także polonijne parafie, w których posługują chrystusowcy.


14 kwietnia 230 4185 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne