Nordowi Kaszëbi trzimają z Bògã. Parafia pw. Wniebowzięcia NMP Królowej Wychodźstwa Polskiego i św. Wojciecha Biskupa i Męczennika we Władysławowie

To tytuł publikacji pod redakcją ks. prob. Marka Jarząbka SChr i ks. prof. Wojciecha Necla SChr zaproponowanej nie tylko wypoczywającym tegorocznego lata we Władysławowie, ale wszystkim interesującym się dziejami Towarzystwa Chrystusowego i obecnością chrystusowców w jednej z najbardziej na północ wysuniętych parafii w Polsce.

Praca została oparta na materiale historyczno-kanonicznym. Prowadzi czytelnika do początków cywilizacji i chrześcijaństwa na władysławowskiej ziemi. Rozwój rybołówstwa i kształtowanie się charakteru miejscowości wypoczynkowej leżą u podstaw powstania parafii. Ofiarna praca duszpasterska, obecnych tu od 1947 r. chrystusowców, stała się fundamentem współczesnego życia parafialnego.

W prezentowanej publikacji autorzy nie tyle przedstawiają tradycyjną statystykę parafialną, co podejmują trud usystematyzowania dynamiki życia parafialnego i współpracy parafialnych duszpasterzy z parafianami. W ten sposób bohaterami opracowania ostatecznie stają się nadmorscy Kaszubi jako gospodarze i stróże tej ziemi.

W zamiarze autorów niniejsza pozycja książkowa winna być dla czytelnika swoistym przewodnikiem po zakamarkach architektury parafialnego kościoła, aż po spacer „ku miłości” po przykościelnym terenie. Prezentowana publikacja pozwala czytelnikom przynajmniej na moment zatrzymać się przy specyficznej duchowości nadmorskich Kaszubów.

Całość poprzedzona jest wstępem opracowanym przez ks. Bogusława Burgata SChr, wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego. Zakończenie książki stanowi swoista ekspozycja zdjęć dokumentujących wysiłek parafian i ich duszpasterzy przy budowie parafialnej świątyni.

Na uwagę  zasługuje również okładka, która błękitem okalającym kościół parafialny we Władysławowie delikatnie prowadzi czytelników nad niedalekie fale Bałtyku. Proponowana lektura została w formie książkowej wydana przez Wydawnictwo „Bernardinim” z Pelplina.


24 sierpnia 2021r. 341 3950 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne