Pod patronatem pana Zbigniewa Boguckiego wojewody zachodniopomorskiego i z jego udziałem w Marianowie przeżywano podwójne uroczystości rocznicowe – 775 lat Marianowa oraz 75-lecie posługi duszpasterskiej chrystusowców w miejscowym kościele zorganizowane wspólnie przez parafię i gminę Marianowo.

Zgromadziła liczne grono parafian i gości (a wśród nich s. Alicję Wenc MChR wikarię generalną Zgromadzenia Sóstr Misjonarek Chrystusa Króla) oraz przedstawicieli władz powiatu stargardzkiego i lokalnych parlamentarzystów.

W południe została odprawiona uroczysta dziękczynna Msza Święta pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Olejnika SChr, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, podczas której okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prof. Bernard Kołodziej SChr, wykładowca historii Kościoła w naszym seminarium i dyrektor zakonnego archiwum. Przywołał w nim tych chrystusowców, którzy po II wojnie światowej podjęli duszpasterskie posługiwanie, szczególnie odwoływał się do działalności ks. Edwarda Wowry SChr, drugiego powojennego proboszcza marianowskiej parafii, który pozostawił wiele wspomnień i zapisków. O duszpasterskiej pracy kapłanów z Towarzystwa Chrystusowego mówił również po zakończeniu liturgii obecny proboszcz parafii ks. Ryszard Czajka SChr, natomiast dr Paweł Migdalski z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Szczecińskiego w swoim wystąpieniu ukazał walory historyczne Marianowa. Związane są one z ufundowaniem tutaj klasztoru dla cysterek, który stał się nie tylko miejscem kultu religijnego, ale również ośrodkiem kultury, oświaty i postępu oddziałującym na dość dużym obszarze, na okoliczne miejscowości. Te walory, których materialnym dowodem są niemalże całkowicie zachowane zabytkowy kościół i budynki poklasztorne, zauważył prelegent, nie są jednak całkowicie wykorzystywane, by ożywić turystyczny potencjał. Dodać należy, że po wojennej zawierusze oraz różnorakich i bardzo zmiennych powojennych losach poklasztornych budynków prowadzone są prace konserwatorsko-remontowe rozpoczęte przez poprzedniego duszpasterza, ks. Jana Dziducha SChr, który był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych w parafii, szczególnie malarskich plenerów i wspólnej parafialno-gminnej imprezy pt. «Lato z Sydonią», postacią związaną z marianowskim klasztorem cysterek. Splendoru uroczystościom dodały występy artystyczne stargardzkiego chóru «Echo-Arioso», a lokalne media ‘zauważyły’ podwójny jubileusz w Marianowie.


26 czerwca 2023r. 230 2506 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne