W dniach 7-9 lipca 2023 r. odbyły się kościelne uroczystości związane z tragiczną rocznicą Zbrodni Wołyńskiej dokonanej 80 lat temu przez ukraińskich nacjonalistów.

Rozpoczęło je w piątek 7 lipca 2023 r. nabożeństwo «Przebaczenia i Pojednania» w archikatedrze warszawskiej, podczas którego abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i abp Światosław Szewczuk, zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego podpisali wspólne orędzie. Następnego dnia delegacja z Polski z abpem Gądeckim na czele udała się do Parośli, pierwszego miejsca, gdzie dokonano już w lutym 1943 r. masowego mordu na ludności polskiej. Ostatnim punktem kościelnych obchodów była Msza Święta w katedrze w Łucku, której przewodniczył abp Visvaldas Kulnokas, nuncjusz apostolski w Ukrainie i w której uczestniczyli prezydenci Polski i Ukrainy.

W tej modlitewnej pielgrzymce w intencji przebaczenia, pojednania i pokoju uczestniczył ks. Leszek Kryża SChr, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, który podzielił się swoimi refleksjami na temat przeżywanej rocznicy i jej obchodów, a także relacjonował je na swoim profilu społecznościowym. O obchodach też była mowa w programie „Między ziemią a niebem” (od 20:50 do 36:50 programu). W opinii uczestniczących w uroczystościach tragiczny kontekst wojny w Ukrainie towarzyszący obchodom tej osiemdziesiątej rocznicy sprzyja zbliżeniu i pojednaniu obu narodów. Podkreślano jednak, a wybrzmiewało to w przemówieniach Przewodniczącego KEP, że w uleczeniu ran przeszłości, przebaczeniu i pojednaniu potrzeba uznania prawdy i uczciwe nazwanie tego, co się wydarzyło na Wołyniu w latach 1943-1944 oraz godne uhonorowanie ofiar.

Inny chrystusowiec, pochodzący z Wołynia ks. Janusz Mękarski SChr, który kilkanaście lat temu z czytelnikami szczecińsko-kamieńskiego dodatku do „Niedzieli” kreślił koleje swojego życia, opowiada o tym, co przeżył w książce pt. „Ocaleni z ludobójstwa. Wspomnienia Polaków z Wołynia” wydanej przez Instytut Pamięci Narodowej, która jest zbiorem relacji świadków wołyńskiego ludobójstwa.

Tę tragiczną rocznicę uczcili nasi Rodacy na Antypodach, wypraszając w modlitwie pokój na świecie, bezpieczeństwo naszej ojczyzny i pojednanie narodów. Natomiast obchody w katedrze szczecińskiego w ipsa die rocznicy Krwawej Niedzieli na Wołyniu pod przewodnictwem metropolity lwowskiego abpa Mieczysława Mokrzyckiego, które obszernie zostały przedstawione w cyklicznym programie TVP3 Szczecin «Arka», stały się również okazją do  uroczystego przekazania relikwii św. Jana Pawła II, bł. Jakuba Strzemię i św. Józefa Bilczewskiego parafiom archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, w tym również tym, w których posługują kapłani Towarzystwa Chrystusowego – w Dobrzanach, Kozielicach i Tetyniu.

(dołączone zdjęcia pochodzą z postów dotyczących opisywanych obchodów na Facebookowym profilu naszego Współbrata)


09 lipca 2023r. 230 1755 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne