We Władysławowie zostało otwarte Miejsce Słowa – Wirtualny Wieczernik, który znalazł swoje miejsce w domu parafialnym obok kościoła parafialnego pw. Wniebowzięcia NMP. To wyjątkowe miejsce umożliwia doświadczenie Ostatniej Wieczerzy w wirtualnej rzeczywistości. Ideą tego dzieła jest ewangelizacja za pomocą najnowocześniejszych technologii oraz odkrywanie nowych form medytacji nad Pismem Świętym.

Dzięki specjalnym goglom, każdy może przenieść się do innego wymiaru i spotkać Słowo Boże na zupełnie nowym poziomie. Dzięki rekonstrukcji Wieczernika i nowoczesnej technologii filmowej, człowiek znajduje się w samym centrum wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Po założeniu okularów można spojrzeć w górę lub za siebie, tak jakby człowiek faktycznie był w Wieczerniku. Stworzyliśmy to dzieło w taki sposób, aby jak najwierniej oddać prawdziwe historyczne wydarzenia. Podczas udziału w Ostatniej Wieczerzy, pozna oryginalne ubrania, naczynia, a nawet potrawy. „Naszym celem było oddanie ducha tamtego miejsca i czasu, ukazując wydarzenia, które wciąż są żywe w pamięci ludzi do dziś” – powiedział Łukasz Połączak z Fundacji «Miejsce Słowa».

„W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie wszyscy żyją w nieustannym biegu, chcieliśmy stworzyć miejsce, w którym ludzie mogą na chwilę się zatrzymać, wyciszyć i doświadczyć medytacji oraz spotkania ze Słowem Bożym w zupełnie nowym wymiarze” – podkreślił przedstawiciel fundacji.

Miejsce Słowa zostało podzielone na trzy przestrzenie. Pierwsza z nich to wprowadzenie, gdzie uczestnicy mogą zapoznać się z ideą tego dzieła, czytając napisy na drewnianych tablicach na ścianach. Następnie przechodzą do sali wyciszenia, gdzie w spokoju mogą usiąść, modlić się i czytać fragment Pisma Świętego przez około 10 minut, a następnie doświadczyć go w wirtualnej rzeczywistości w sali VR. Sam film trwa osiem minut, a całe doświadczenie zajmuje około 20 minut.

Maria z Gostynia, osoba która odwiedziła Miejsce Słowa, podzieliła się swoimi wrażeniami z wizyty w Wirtualnym Wieczerniku: stwierdziła, że jest to miejsce estetyczne i minimalistyczne, co pozwala skupić się na istocie i wyciszeniu, a przez to jeszcze głębiej doświadczyć spotkania ze Słowem Bożym.

Wstęp jest bezpłatny, z możliwością wsparcia fundacji i pomocy w utrzymaniu tego miejsca oraz realizacji kolejnych Ewangelii. Fundacja «Miejsce Słowa» składa się z osób świeckich należących do Kościoła Katolickiego, a całość projektu została zrealizowana dzięki prywatnym środkom i darowiznom. Ewangelia w wirtualnej rzeczywistości jest dostępna w Domu Parafialnym obok kościoła pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 18:00

tekst i zdjęcia: ks. Krzysztof Musiałek SChr, proboszcz parafii


12 lipca 2023r. 230 3574 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne