Natchniony zwyczaj nas uczy, byśmy w zbawiennym okresie
Czterdziestu dni umartwienia szczerą czynili pokutę.
Do tego Prawo przynagla i napomnienia proroków,
A nade wszystko sam Chrystus, Król i Stworzyciel wszechświata.

[Dlatego] ten czas przeżyjmy w skupieniu,
(…) [zmobilizujmy się do] czuwania nad sobą.
[by oddalać] zło, które może chwiejnych zagarnąć w niewolę,
i [bronić] siebie przed wrogiem pełnym podstępnej przemocy.

W brewiarzowym hymnie odmawianym w okresie Wielkiego Postu znajdujemy zachętę, by ten czas dobrze i owocnie przeżyć. Rokrocznie w naszych wspólnotach odbywają się nabożeństwa pasyjne (nie tylko tradycyjna Droga krzyżowa i Gorzkie żale, ale również misteria Męki Pańskiej) i wielkopostne rekolekcje. Na szerszym polu organizowane są Spotkania Formacyjne Młodych, które zaplanowane są w Niemczech, we Francji i w Polsce, o czym szerzej opowiada nasz powołaniowiec, ks. Sebastian Stawierej SChr, zapowiadając jednocześnie swój udział z wolontariuszami pomagającymi organizować te spotkania w programach dla młodzieży emitowanych w TV Trwam i Radiu Maryja.

Znane są już także terminy tegorocznych rozmów z kandydatami do Towarzystwa Chrystusowego. To 2 lipca 2024 r. i 6 sierpnia 2024 r. Po więcej informacji prosimy o kontakt z Duszpasterzem powołań.

*    *    *

Nasz Współbrat ks. hm. Kamil Żyłczyński SChr, rektor sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Keysborough, a jednocześnie kapelan Okręgu ZHP w Australii uczestniczył w czwartek 22 lutego 2024 r. w obchodach Dnia Myśli Braterskiej zorganizowanych w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Tymczasem «Skauci Europy», nad którymi duchową opiekę sprawuje inny Współbrat duszpasterz akademicki ze Szczecina ks. Marcin Stefanik SChr, w jedną z niedziel lutego 2024 r. zaprezentowali się w Chociwlu.

*    *    *

Nasi klerycy przerwę międzysemestralną wykorzystali na wspólnotowy wyjazd integracyjny do Szczyrku, po drodze zatrzymując się w Polskiej Cerekwi i Modzurowie, w naszych parafiach w diecezji opolskiej, w których podjęliśmy posługę duszpasterską w końcu sierpnia 2023 r. oraz przy grobie ks. Pawła Kontnego SChr przy kościele w Lędzinach, męczennika w obronie czci niewieściej, który jak dobry pasterz oddał życie za swoje owce. Natomiast młodzi Polacy z londyńskiej dzielnicy Ilford i podlondyńskiego Waltham Cross wraz z duszpasterzem ks. Cezarym Kraczkowskim SChr kilka dni spędzili w ojczyźnie, zamieszkując w naszym domu w Mórkowie. Ten czas poświęcili pogłębianiu relacji z Bogiem i drugim człowiekiem oraz na zwiedzaniu pobliskich miast wojewódzkich – Poznania i Wrocławia.

*    *    *

W zorganizowanym przez paryskie koło Fundacji Jana Pawła II modlitewnym nocnym czuwaniu przed Najświętszym Sakramentem w Bazylice Sacré Coeur na wzgórzu Montmartre uczestniczyła grupa parafian z Aulnay sous Bois ze swoim duszpasterzem ks. Jarosławem Kochem SChr, wszak należą oni do aktywnych członków tej wspólnoty.

*    *    *

Wieczorem w czwartek 29 lutego 2024 r. w ramach kolejnej edycji konwersatorium «Wiara i rozum» organizowanego przez parafię w Poznaniu Umultowie nasz Współbrat ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr przedstawił wykład na temat „Spór o prawdę – spór o człowieka”. Aktualność przesłania św. Jana Pawła II.

*    *    *

W naszych domach w Poznaniu i Mórkowie nieustannie coś się dzieje… Wizyta młodej Polonii z Wysp to mały wycinek bogactwa wydarzeń, albowiem nawet okres kalendarzowej zimy może być okazją, aby zorganizować wyjazdowe spotkanie integracyjne, ewangelizacyjne czy formacyjne jakiejś wspólnoty czy grupy działającej przy parafii. Wszak te dwa nasze wielkopolskie domy wychodzą z taką zbliżającą do Pana Boga i drugiego człowieka ofertą

*    *    *

Z kilku naszych wspólnot nadeszły informacje o obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Niezłomnych («Wyklętych»): z chicagowskiego Trójcowa, Chociwla, Goleniowa, Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego «W Sercu» w Szczecinie, Poznania Umultowa, Pyrzyc oraz Stargardu.

*    *    *

W pierwszą niedzielę marca 2024 r. w katedrze kolońskiej odbyła się Msza Święta ku czci bł. Rychezy, pierwszej królowej Polski pod przewodnictwem bpa Piotra Turzyńskiego, delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

*    *    *

W okresie paschalnego przygotowania, czasu zadumy i pracy nad sobą, w naszych parafiach odbywają się ćwiczenia rekolekcyjne, a wielu Współbraci dzieli się swoim talentem kaznodziejskim, wygłaszając podczas nich nauki i konferencje. A parafialne serwisy internetowe bądź kanały społecznościowe stają się swoistymi archiwami lub bibliotekami, do których można zajrzeć, by przypomnieć sobie główne myśli albo przesłanie takich czy innych duchowych ćwiczeń. Czasem tę rolę przejmują diecezjalne bądź parafialne rozgłośnie radiowe.

 


28 lutego 230 7171 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne