Przełożony prowincji Świętej Rodziny ks. Grzegorz Gaweł SChr kontynuuje odwiedziny skupisk polonijnych na Antypodach: w jedną z wielkopostnych niedziel odwiedził Polonię zamieszkującą północną część Wyspy Północnej archipelagu Nowej Zelandii. Spotkanie, które odbyło się w Auckland, dotyczyło m.in. możliwości i przyszłości stałego duszpasterstwa polonijnego w tej części świata.

*    *    *

Nasza parafia w Budapeszcie i należący do niej kościół NMP Wspomożycielki Wiernych jest miejscem bądź współorganizatorem wielu polonijnych i religijnych uroczystości. W trzeciej dekadzie marca 2024 r. jej wierni i duszpasterz ks. Krzysztof Grzelak SChr brali udział w uroczystościach związanych z 800-leciem urodzin Świętej Kingi i 650-leciem Świętej Jadwigi (które pochodziły z węgierskich rodów królewskich, i miały wielki wpływ na dzieje Polski) z udziałem przedstawicieli episkopatów Węgier, Słowacji, Litwy i Polski. Ich mottem przewodnim były słowa: „Święci jednoczą narody Europy Środkowej – Módlmy się razem o przyszłość naszych narodów”.

*    *    *

W czwartek 4 kwietnia 2024 r. w Pałacu Prezydenckim z udziałem Pary Prezydenckiej odbyła się uroczystość podsumowująca Akcję Pomocy Polakom na Wschodzie w latach 2020-2023. Wziął w niej udział nasz Współbrat, ks. Leszek Kryża SChr, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Wolontariusze Zespołu Pomocy, którym towarzyszył ks. Leszek, w dniach 11-14 kwietnia 2024 r. pielgrzymowali do Wiecznego Miasta: wędrując śladami Apostołów wypraszali dar pokoju dla całego świata, szczególnie na Ukrainie i Bliskim Wschodzie. W ostatnim dniu pielgrzymowali uczestniczyli w wielkanocnej modlitwie Regina coeli z Papieżem, na zakończenie której usłyszeli papieskie pozdrowienie.

*    *    *

Polonijna parafia w Bruay La Buissière w sobotę 6 kwietnia 2024 r. była gospodarzem spotkania Polonii z północnej Francji, tzw. Forum Laikatu, które odbyło się już po raz trzynasty. W jego części plenarnej tematyka wystąpienia prof. Gabriela Garçona i dyskusji po nim związana była przeżywanym w bieżącym roku stuleciem Polskiego Zjednoczenia Katolickiego. Wspólna modlitwa w kaplicy Najświętszego Serca Pana Jezusa pod przewodnictwem ks. dra Pawła Pietrusiaka, wicerektora PMK we Francji oraz posiłek w Sali parafialnej zakończyła ów zjazd polonijny.

*    *    *

W początkach marca 2024 r. Kraków był miejscem spotkania Dyrektorów Wydziałów Duszpasterskich Kurii Diecezjalnych, w którym wziął też udział ks. Tomasz Mikulak SChr, redaktor naczelny „Mszy Świętej”; na początku drugiej dekady kwietnia 2024 r. stał się również miejscem IV Ogólnopolskiego Forum Liderów Duszpasterstw Akademickich pt. „Modlitwa Słowem Bożym”. W tym zjeździe nie mogło zabraknąć przedstawicieli z Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „W Sercu” działającego przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie z ich duszpasterzem ks. Marcinem M. Stefanikiem SChr.

*    *    *

Na chicagowskim Trójcowie w sobotę 13 kwietnia 2024 r. kapelan Okręgu ks. pwd. Andrzej Totzke SChr poświęcił nowy sztandar Chorągwi Harcerek w Stanach Zjednoczonych.

*    *    *

Dzięki serwisowi www sióstr misjonarek możemy zaczerpnąć informacji na temat przeżywania czasu przygotowania paschalnego i samych świąt wielkanocnych w Cruz Machado, PR. Nadto dowiadujemy się, że wciąż żywe są polskie tradycje, a kolejne pokolenia polskich emigrantów pragną poznawać język i kulturę ojców.

*    *    *

W dniach 16-23 kwietnia 2024 r. z wizytą w USA i Kanadzie przebywał Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką. W czasie wizyty zaplanowane były spotkania z tamtejszą Polonią: podczas jednego z nich – w kanadyjskim Edmonton – pośród uhonorowanych Flagą RP znalazła się również nasza parafia pw. NMP Królowej Pokoju w Calgary.

*    *    *

W naszej parafii w Quedas do Iguaçu, PR w uroczysty dzień Zmartwychwstania Pańskiego odbyła się uroczystość Pierwszej Komunii Świętej, w oktawie paschalnej natomiast młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. w kolejnych dniach radosnego okresu wielkanocnego celebrowano uroczystości bierzmowania w wielu innych naszych wspólnotach, z których fotorelacje zostały umieszczone w parafialnych serwisach internetowych i kanałach społecznościowych.

*    *    *

Raz po raz działalność duszpasterska chrystusowców bądź na ich placówkach staje się tematem telewizyjnych reportaży. To dzięki mediom dowiadujemy się o niesamowitym spektrum działania Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie KEP, którego biurem od wielu już lat kieruje ks. Leszek Kryża SChr. Inni Współbracia mają już własne ‘medialne kąciki’ w ramach współpracy z konkretnymi stacjami telewizyjnymi i rozgłośniami radiowymi. W swoim 59 odcinku magazyn z życia Kościoła w Polsce «Agape blisko ciebie» przybył do parafii pw. Wniebowzięcia NMP we Władysławowie.

 


07 kwietnia 230 7261 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne