Po raz pierwszy w Polskiej Misji Katolickiej w Saint-Denis z inicjatywy rady parafialnej został zorganizowany Bal Wszystkich Świętych. W przygotowania włączyła się również liczna grupa parafian.

Dzień wydarzenia – Uroczystość Poświęcenia Kościoła Własnego -  stał się również okazją, by pokazać, że Kościół to nie tylko budowla, ale nade wszystko wspólnota. To zarówno dzieci, dorośli, kapłani, osoby życia konsekrowanego. Stąd też na spotkanie zostały zaproszone Siostry Serafitki posługujące osobom chorym i starszym w Montmorency. Były zaskoczone taką ilością dzieci, mówiących w języku polskim i tak dobrze przygotowanych na to wydarzenie.

Jak relacjonuje proboszcz ks. Zbigniew Wcisło SChr: „dzieci z polskich rodzin we Francji na co dzień spotykają z ogromną dawką laicyzacji; główną ideą była chęć uświadomienia dzieciom, ale i rodzicom, że uroczystość Wszystkich Świętych jest świętem religijnym, świętem wiary i nie ma nic wspólnego z Halloween; dlatego narodził się pomysł, by oprócz zabaw i tańca, nasze dzieci przygotowały strój wybranego przez nich świętego, jak również zapoznały się i przedstawiły jego życiorys”.

Zorganizowany konkurs najbardziej zmobilizował rodziców. Była to świetna okazja, by ich dzieci namacalnie doświadczyły zaangażowania swoich rodziców w sprawy wiary i Kościoła, nawet w takich prostych działaniach, jak pomoc w przygotowaniu stroju świętego, czy znalezieniu po polsku jego życiorysu. Rodzice, w swoich podsumowaniach podkreślali, że bal nie był jedynie działaniem ewangelizacyjnym na rzecz dzieci, bowiem to oni sami poznali, jaka jest wartość uświadamiania religijnego ich samych, którzy w kulcie pogańskim Halloween wcześniej nie widzieli żadnego problemu.

Bardzo pozytywne przyjęcie tej inicjatywy stało się dla organizatorów impulsem do podejmowania podobnych przedsięwzięć w przyszłości.


29 października 2017r. 341 9254 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne