Od 28 lipca w Warszawie trwa II Kongres Młodzieży Polonijnej. Jego hasłem są słowa: Wiarą powołani, które mają nawiązywać do tegorocznych obchodów 100. Rocznicy odzyskania niepodległości.

Do stolicy przybyło ponad 250 uczestników z 21 krajów. Oprócz młodych ludzi z wielu krajów Europy, warto wymienić także uczestników z Paragwaju, Uzbekistanu czy Stanów Zjednoczonych.

Przez ponad tydzień, do 5 sierpnia, będą brali udział w warsztatach, spotkaniach ze znamienitymi osobistościami Kościoła, Parlamentu i Kancelarii Prezydenta RP. Jednym z głównych wydarzeń jest uczestnictwo w 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą przeżywać będą o godzinie „W” na Powązkach.

We Mszy św. inaugurującej kongres, kard. Kazimierz Nycz podkreślił znaczenie ciągłego przypominania sobie i nawiązywania do swoich korzeni. Jest to na pewno nie tylko ważne dla tych, którzy do Polski przyjechali na kongres, ale także dla tych, którzy żyją w tym kraju na co dzień.

Refleksję nad powołaniem w postaci warsztatów ewangelizacyjnych przygotowała tarnowska Szkoła Nowej Ewangelizacji. Oprócz poważnych tematów, nie zabrakło również czasu na integrację, wymianę doświadczeń, ale i także na zabawę.

W spotkaniu uczestniczą duszpasterze polonijni z całego świata. Wśród chrystusowców obecni są: przełożony  Prowincji św. Józefa ks. Bogdan Renusz SChr z młodzieżą z Niemiec, ks. Czesław Piela SChr z przedstawicielami Polonii hiszpańskiej. Białoruś reprezentuje młodzież, która przyjechała z ks. Włodzimierzem Maruszewskim SChr. Z ramienia seminarium swoje praktyki w tym czasie odbywa kl. Dominik Bieniek, pochodzący z Niemiec. Tydzień wcześniej, w Spotkaniu Młodzieży Polonijnej, przygotowującym do kongresu, a prowadzonym przez Siostry Misjonarki Chrystusa Króla, wziął udział kl. Chris Czapla z USA.

Do grona organizatorów i współpracowników włączony został ks. Leszek Kryża SChr - dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Relacja TV TRWAM
Fotorelacja ze Spotkania Młodzieży Polonijnej w Morasku
Strona Kongresu


31 lipca 2018r. 341 5866 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2022 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne