Nasze parafii w kraju i na emigracji organizują różne formy zaprzyjaźniania się z Jezusem, zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży: duszpasterzom z pomocą przychodzą różne osoby – siostry misjonarki (dzięki których portalowi internetowemu możemy się też o tych inicjatywach dowiedzieć), katecheci i katechetki, liderzy wspólnot i stowarzyszeń. Nasze wspólnoty włączają się w działania o globalnym wymiarze, jak Światowa Dziecięca Eucharystyczna Godzina Święta.

Nie brakuje też inicjatyw dla dorosłych, pośród nich można znaleźć coś dla małżeństw i rodzin (dla samych rodziców i oczywiście dla całych rodzin) oraz dla seniorów. Dla duszpasterskich grup i stowarzyszeń parafialnych organizowane są stałe i cykliczne zjazdy formacyjne. Przykładowo w pierwszy weekend października 2023 r. Bractwo Świętego Józefa ze Stargardu spotkało się na rekolekcjach w naszym Domu Głównym i Sanktuarium Świętego Józefa u poznańskich karmelitów oraz miało okazję uczestniczyć w uroczystej inauguracji roku formacyjnego w naszym seminarium.

Nieodzowną formą integrowania parafian są pielgrzymki, których w naszych wspólnotach nie brakuje: są to nie tylko pielgrzymki parafialne do różnych miejsc uświęconych szczególnym działaniem Bożej łaski, ale też niektóre z nich przyjmują charakter regionalny: taką jest polonijna pielgrzymka do sanktuarium maryjnego w Banneux w pierwszą sobotę października, która gromadzi Polonię z Niemiec i Beneluxu.

*    *    *

Od trzech lat „Męski Różaniec” wpisuje się w pejzaż Goleniowa: od października 2020 r. w każdą pierwszą sobotę miesiąca starsi i młodsi mężczyźni gromadzą się w kościele parafialnym św. Katarzyny w Goleniowie na Mszy Świętej z homilią, po której z różańcem w ręku wychodzą na ulice miasta, by Maryi, Pani Różańcowej powierzać intencje Kościoła i świata, a jednocześnie publicznie świadczą o swojej wierze.

*    *    *

Pierwszy tydzień października 2023 r. w Budapeszcie upłynął pod znakiem XXIX Dni Polskiej Kultury Chrześcijańskiej, których bohaterem był Sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki, a jego słowa, „Życie splecione ze światłem – Jeśli nie znasz Ewangelii – jesteś analfabetą”, ich mottem. To wydarzenie to objął honorowym patronatem m.in. ks. Bogdan Renusz SChr, przełożony prowincjalny prowincji Towarzystwa Chrystusowego pw. Świętego Józefa obejmującego Niemcy, Holandię, Włochy i Węgry, który też przewodniczył Mszy Świętej na ich inaugurację. W te dni tradycyjnie wpisuje się doroczne spotkanie polskich sióstr i księży posługujących na ziemi węgierskiej, a zakończył je koncert „Bliżej nieba” w wykonaniu Julii Deák i Fanni Niżalowski.

*    *    *

Jak o wydarzeniach kulturalnych już mowa, to dodajmy jeszcze, że w połowie września 2023 r. w Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” włączyła się Szkoła polska w Argenteuil. Natomiast w kościele parafialnym św. Jadwigi Królowej w Poznaniu w niedzielny wieczór 8 października 2023 r. koncertował Chór Dziewczęcy «Skowronki» pod dyrekcją Alicji Szelugi.

 


09 października 2023r. 230 4756 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne