W niedzielę, 13 września 2020 r., podczas uroczystej popołudniowej Mszy Świętej w kościele pw. św. Józefa w Aulnay sous Bois odbyło się bierzmowanie 54 młodych ludzi. Młodzież ta przygotowywała się pilnie przez prawie dwa lata pod kierownictwem swoich duszpasterzy: ks. Jarosława Kocha SChr, proboszcza z Aulnay sous Bois (45 kandydatów) oraz ks. Antoniego Ptaszkowskiego SChr, proboszcza parafii Argenteuil (9 kandydatów). Sakramentu udzielił bp Wiesław Lechowicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, który przybył z Polski mimo trudności związanych z zagrożeniem wirusem COVID-19. Gościem honorowym uroczystości był Konsul Generalny Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu, p. Andrzej Szydło.

Uroczystość przebiegła w bardzo radosnej i podniosłej atmosferze, ale też w duchu głębokiej mistagogicznej katechezy. Duża w tym zasługa dobrego przygotowania kandydatów przez duszpasterzy oraz sprawującego obrzęd bierzmowania Ks. Biskupa, który bardzo uważnie wyjaśniał młodzieży znaczenie poszczególnych rytów liturgii sakramentu oraz przybliżał różne aspekty życia w Duchu Świętym i współpracy z Nim. Czynił to podczas mszalnej homilii, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz na koniec błogosławiąc Pisma Święte i krzyże, które bierzmowani otrzymali jako pamiątkę przyjęcia tego sakramentu. Bp Lechowicz, który został oddelegowany do pełnienia posługi wobec Polonii, mocno podkreślał, jak wielką troską otacza sprawę formacji duchowej i codziennego życia Polaków we Francji, a szczególnie młodego pokolenia. Tę ojcowską troskę i życzliwość odczuli wszyscy parafianie – za co jesteśmy jemu bardzo wdzięczni.

Dla parafii i parafian w Aulnay sous Bois uroczystość bierzmowania była wielkim świętem. W przygotowanie włączyły się wszystkie wspólnoty: aktywnie współpracowali rodzice i świadkowie bierzmowanych, Rada Parafialna, Honorowa Ochotnicza Straż Pożarna oraz wielu innych członków naszej parafii. Nad przebiegiem celebracji czuwała Liturgiczna Służba Ołtarza, a wspaniałą oprawę muzyczną uroczystości zapewnił niezawodny chór „Soli Deo”. Eucharystię koncelebrowali chrystusowcy posługujący w regionie paryskim, w tym cały zarząd Prowincji pw. Matki Bożej Częstochowskiej z księdzem prowincjałem Zbigniewem Wcisło SChr, wspomnianym już wiceprowincjałem, ks. Antonim Ptaszkowskim SChr oraz ekonomem prowincji, ks. Zdzisławem Początkiem SChr, miejscowy proboszcz, ks. Jarosław Koch SChr, a także wieloletni polonijny duszpasterz w różnych częściach Francji, ks. Kazimierz Kuczaj SChr. Za wszystko wszystkim – serdecznie Bóg zapłać.

Niech Pan Bóg błogosławi bierzmowanej młodzieży w ich dalszym życiu wiarą. Niech korzystają z darów Ducha Świętego, którego otrzymali, pracując nad swoim rozwojem duchowym, w modlitwie, częstym uczestnictwie we Mszy, korzystaniu z sakramentów i codziennych wyborach w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Wierzymy i ufamy oraz modlimy się, że Duch Świętych ich w tym utwierdzi i poprowadzi…

kl. Sebastian Stawierej SChr

zdjęcia: Alice Reizer


14 września 2020r. 230 3116 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2023 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne