Rokrocznie od ponad 450 lat na pamiątkę zwycięstwa w bitwie morskiej pod Lepanto nad flotą turecką 7 października czcimy Maryję jako Królową Różańca Świętego. To ustanowione przez papieża Piusa V maryjne święto w 2023 r. było dniem dorocznej pielgrzymki Polonii z Niemiec, Belgii i Holandii do miejsca objawień Matki Bożej w Banneux.

W narodowym sanktuarium maryjnym Belgii zgromadziło się kilkaset pielgrzymów z różnych ośrodków polonijnych, którym towarzyszyli posługujący wśród nich chrystusowcy z prowincji św. Józefa i siostry misjonarki Chrystusa Króla. Mszy Świętej przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Edmund Druz, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Mönchengladbach. Poprowadził on równiweż popołudniowe nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Wspólne pielgrzymowanie zwieńczyła międzynarodowa modlitwa za chorych oraz adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona błogosławieństwem.

tekst i zdjęcia: ks. Łukasz Kuczyński SChr

*    *    *

Tymczasem w dniach 12-13 października 2023 r. do Jasnogórskiego Sanktuarium już po raz czterdziesty pielgrzymowali bracia zakonni, a wśród nich bracia chrystusowcy z Domu Głównego w Poznaniu, z domu chrystusowca-seniora w Puszczykowie i z domu nowicjackiego w Mórkowie na czele z przedstawicielem braci w Radzie Generalnej, br. Andrzejem Paterem SChr.

*    *    *

Dla uzupełnienia trzeba dodać, że co roku wspólnota polonijna z węglowego zagłębia Lotaryngii w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego pielgrzymuje do sanktuarium maryjnego Notre-Dame-de-Bon-Secours w Saint-Avold. Tej tradycji stało się zadość również i w 2023 r.: 18 maja 2023 r. do Maryi przybyli pielgrzymi pochodzenia polskiego i słoweńskiego z Freyming-Merlebach oraz Polonia z dwóch niemieckich miejscowości – Saarbrücken i Carlsbergu.

 


17 października 2023r. 230 3130 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne