Jest wręcz niemożliwe ukazanie wszystkich aspektów związanych z procesem podejmowania decyzji. Na ile można poznać choć kilka z nich, wiedzą sami uczestnicy kolejnego skupienia, zatytułowanego CZAS DECYZJI, które odbyło się w dniach 14-16 listopada w naszym domu. Dziewięciu uczestników z Władysławowa, Poznania i Szczecina zgłębiało perykopę o bogatym młodzieńcu z Ewangelii według św. Marka 10, 17-22. Poprzez praktykę lectio divina szukali odpowiedzi na pytania, które ich nurtują, odpowiedzi, które dotyczą sensu życia, odkrywania powołania i dokonywania istotnych wyborów.

Aspekt osoby, która staje na drodze naszych decyzji, wyborów, czyli swoistego autorytetu, ukazał pan prof. Andrzej Zieliński, były minister kultury i dziedzictwa narodowego. Opowiadał o swoim spotkaniu z Karolem Wojtyłą, który był dla niego przez wiele lat duchowym ojcem. To dzięki obecności w grupie duszpasterskiej „Wujka”, bo tak nazywano ks. Wojtyłę, jego prowadzeniu, odkrył swoje powołanie i żył Słowem Bożym na co dzień. Dylematy, ale i sposoby rozeznawania duchowego, przybliżył z kolei ojciec duchowny seminarium, ks. Mariusz Urbanowski SChr. O dzisiejszym kryzysie wyborów, braku rozwoju, ale i kierunkach podejmowania decyzji, jakie nakreśla perykopa o bogatym młodzieńcu mówił w kontekście przygotowania do poszczególnych etapów lectio divina ks. Marcin Stefanik SChr. Podkreślił aktualność i skuteczność dotarcia Słowa Bożego. Istotną rolę w dojrzałym podejmowaniu decyzji, spełnia także określenie swojego systemu wartości, by wybory, jakich dokonujemy były jak najbardziej trafne, a nie opierały się na fałszywym postrzeganiu siebie i świata. Ten aspekt nakreślił kl. Dawid Bożek SChr. W sobotę po obiedzie zwiedzaliśmy niedawno otworzony nowoczesny kompleks interpretacji dziedzictwa - Bramę Poznania. Dzięki tej wizycie chcieliśmy ukazać znaczenie piastowskiego Ostrowa Tumskiego w kształtowaniu tożsamości młodego pokolenia. Wieczorem całą grupą udaliśmy się na projekcję filmu Spotkanie, który został poprzedzony konferencją o znaczeniu wolnej woli podczas dokonywania wyborów.

Centralnym punktem niedzieli na zakończenie skupienia była oczywiście Eucharystia. Przewodniczył jej biblista ks. Edward Szymanek SChr. W homilii wskazał uczestnikom aby pamiętali o korzeniach, czyli o wierze, tradycji, Ojczyźnie, ale jednocześnie byli spragnieni rozwinąć skrzydła, by nieść radość, wolność, pasję w teraźniejszość i przyszłość.

Kolejne spotkanie już na początku adwentu 5-7 grudnia, w czasie którego podejmiemy temat serca słuchającego, opierając modlitwę o przypowieść o siewcy (Mk 4).

Ks. Marcin Stefanik TChr

Galeria


18 listopada 2014r. 3517 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne