W dniu 11 maja 2012 r. w parafii Marianowo prowadzonej przez Towarzystwo Chrystusowe miały miejsce niecodzienne wydarzenia. Jednym z nich była konferencja poświęcona osobom najdłużej mieszkającym na terenie parafii Marianowo i ks. Edwardowi Wowrze – chrystusowcowi, który był proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Marianowie przez 25 lat. W tym roku 19 września przypada setna rocznica jego urodzin. W pomieszczeniach byłego klasztoru cysterek (obecnie plebanii) zgromadziło się ponad 40 osób, aby wysłuchać prelekcji, które wygłosili:
- kustosz Jolanta Aniszewska – zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum w Stargardzie Szczecińskim
- ks prof. UAM dr hab. Bernard Kołodziej TChr, autor tekstu pt. „Ksiądz proboszcz Edward Wowra TChr w świetle pisanej przez niego kroniki parafialnej oraz akt osobowych z archiwum Towarzystwa Chrystusowego”, które zostały zamieszczone w książce „Marianowo. Opowieści sąsiadów”.
- Bogdan Twardochleb – dziennikarz Kuriera Szczecińskiego, autor wywiadów, które zostały zamieszczone w książce „Marianowo. Opowieści sąsiadów”.

Sympozjum towarzyszyły wystawa, przedstawienie teatralne i promocja wydanej przez parafię książki pt. „Marianowo. Opowieści sąsiadów”, a wszystko po to, aby przybliżyć osobę ks. Edwarda Wowry i niezwykłe losy parafian najdłużej mieszkających na tych ziemiach.

Ks. Edward Wowra swoją posługę duszpasterską, która przypadła na lata 1950-1975, rozpoczął w tej parafii w bardzo trudnym okresie. Kościół katolicki był bowiem przez władze komunistyczne traktowany jako główny wróg ideologiczny, dlatego prześladowano księży i stosowano wobec nich represje. Z kronik ks. E. Wowry wynika, że on także był zastraszany i szykanowany przez władzę ludową, jednakże nie ugiął się. Był dobrym i gorliwym duszpasterzem zaangażowanym w życie parafian.

Fotografie zaprezentowane na wystawie oczywiście nie w pełni oddają jego bohaterską postawę oraz wysiłek, jaki wkładał w wypełnianie swojego kapłańskiego powołania. Wystawa ta to zapis wspomnień parafian, którzy pamiątki po ks. Wowrze zachowali w swoich zbiorach. Na ekspozycji i w przedstawieniu można było zobaczyć zdjęcia przedstawiające tylko niektóre, ale niezwykle ważne momenty z działalności duszpasterskiej ks. E. Wowry. Obrazy zatrzymane w kadrze pozwalają dostrzec wyjątkowe chwile, które niepostrzeżenie przemijają. A to przecież kawałek życia ks. proboszcza Edwarda Wowry, historii naszej parafii i wielu osób.

Zdjęcia z wystawy pochodzą z rodzinnych zbiorów parafian. Może nie są one najwyższej jakości ani nie mają jakiejś znacznej wartości historycznej, jednak należy je oceniać w wymiarze emocjonalnym, sentymentalnym, a w tym przypadku ich wartość jest bezcenna. Konferencja, książka, przedstawienie teatralne i wystawa to chwile wspomnień dla dorosłych, a dla dzieci i młodzieży piękna lekcja historii.

Kolejny dzień – 12 maja – to dzień VIII edycji Majówki ze Sztuką. W programie tego dnia znalazły się wystawa malarstwa Jerzego Wołoszyna pt. „Obrazy - forma, kolor, znak”, monodram Henryka Gąsikowskiego pt. „Wyznania św. Augustyna”, pokaz karate w wykonaniu Pawła Bombolewskiego, mistrza świata WUKF oraz uczniów Klubu Bushikan, koncert zespołu CLIVER oraz koncert Janusza Radka. Spotkanie przebiegało pod stałym hasłem „święta malarstwa, muzyki i teatru”. Zdjęcia z imprezy tutaj.

ks. Jan Dziduch TChr


21 maja 2012r. 2888 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne