Niedziela, 29 września br. przejdzie do historii Górnego Śląska i Donbasu, gdzie od 24 lat duszpasterstwo prowadzi nasze zgromadzenie. To dzięki zainteresowaniu i organizacji ks. Ryszarda Karapudy TChr wraz z nowym konsulem generalnym RP w Doniecku nastąpiło otwarcie nowej karty stosunków ukraińsko-śląskich.

Uroczysta Msza święta w kościele pw. Świętego Józefa pod przewodnictwem abp Wiktora Skworca – metropolity katowickiego i z udziałem bpa Mariana Buczka – ordynariusza diecezji charkowsko-zaporoskiej, ks. prof. Bernarda Kołodzieja TChr, ks. Wiesława Wójcika - dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego oraz posługującego od 7 lat w tym największym mieście zagłębia Donbasu – ks. dziekana Ryszarda Karapudy TChr zgromadziła największe delegacje władz Śląska i przedstawicieli Doniecka. W modlitwę włączyli się ponadto: Henryk Litwin, ambasador RP na Ukrainie, konsulowie, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i większość parafian miejscowych Polaków, Rosjan, Ukraińców, studentów-katolików z Afryki.

Modlono się za wywiezionych w latach 1945-1948 ponad 50 tys. górników ze Śląska na Wschód, z których połowa już nigdy nie wróciła do Polski. Zostali na ziemi ukraińskiej w bezimiennych mogiłach lub zasypanych dołach na terenie całego Związku Radzieckiego.

W kazaniu abp Skworc podkreślił: „Wdzięczny jestem tutejszej parafii i diecezji, proboszczowi Ryszardowi i bp Marianowi za życzliwe otwarcie tej świątyni, w której umieszczamy tablicę analogiczną w treść, jak ta w katowickiej katedrze. I za przyjęcie dzwonu pamięci – od katowickiej archidiecezji i województwa śląskiego – niech jego głos świadczy o naszej pamięci o rodakach, niech ją utrwala. Imię dzwonu jest August Hlond, Prymas Polski, Sługa Boży. Na ramie dzwonu umieszczono napis: Pamięci robotników przymusowych z Górnego Śląska 1945-54”.

Dyrektor IDE, ks. Wiesław Wójcik TChr w imieniu przełożonego generalnego chrystusowców podziękował ks. Ryszardowi za trud zorganizowania tego historycznego wydarzenia w parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata, jak też za dar dzwonu założyciela zgromadzenia do tego jedynego kościoła chrystusowców w tej części Ukrainy.

Abp Skworc wraz z biskupami tej diecezji, w której pracuje tylko 60 księży pobłogosławił plac pod budowę kaplicy w Trudovskoye (nowa dzielnica Doniecka), gdzie istniał od 1945 r. obóz dla przetrzymywanych tu Niemców i Ślązaków.

W poniedziałek, 30 września liczna delegacja Śląska i duchowni zostali zaproszeni na specjalną sesję dla studentów historii w Donieckim Uniwersytecie Narodowym. Tutaj nasz zakonny historyk ks. prof. Bernard Kołodziej przedstawił wykład o Tragedii Górnośląskiej podkreślając bestialskie zachowania żołnierzy sowieckich, którzy w 1945 r. weszli na Śląsk.

Drugi wykład, dr Dariusza Węgrzyna, historyka katowickiego IPN ukazał „czas niewolników”, w którym to najpierw Ukraińcy jechali na zachód do przymusowej pracy na rzecz Niemców, a później, m.in. Ślązacy pojechali w odwrotnym kierunku, na Ukrainę. To była pierwsza lekcja historii o ludziach niewolniczej pracy z Górnego Śląska w Donbasie.

Zachęcam do przeczytania o tych odkrywanych dopiero dziś kartach historii na stronach internetowych www.goscniedzielny.pl Galeria zdjęć tutaj.

Ks. Wiesław Wójcik TChr
Dyrektor IDE


02 października 2013r. 1939 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne