Patronem PMK w Mönchengladbach jest św. Stanisław, biskup i męczennik. Choć jego wspomnienie liturgiczne przypadało na 8 maja, to odpust parafialny przeniesiony był na następującą po tej dacie niedzielę, czyli 12 maja. Odbył się on w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP (St. Maria Empfängnis). Sumie odpustowej przewodniczył były prefekt Kongregacji Nauki Wiary JE kard. Gerhard Ludwig Müller. Głównego gościa przywitały dzieci pierwszokomunijne ubrane w polskie stroje ludowe, co wywołało ogromne wzruszenie kard. Müllera. Msza Święta była sprawowana po polsku. Podobnie i homilia, która potem również wybrzmiała po niemiecku, ze względu na obecnych na uroczystościach gości z lokalnej wspólnoty parafialnej.

Ksiądz Kardynał przypomniał postać patrona Polski i podkreślił, jak bardzo ważne było miejsce, w którym odczytał swoje powołanie. Wskazał, że jego śmierć nie była jedynie utratą życia, ale przede wszystkim, że męczennik uczynił z tego życia dar dla Kościoła i ojczyzny.

Wśród przybyłych gości należy wymienić również osobistego sekretarza purpurata ks. prałata dr Sławomira Śledziewskiego, proboszcza parafii niemieckiej ks. Norberta Kaniewskiego, dyrektora diecezjalnej Caritas w Ełku ks. kanonika dr Dariusza Kruczyńskiego. Nie zabrakło również chrystusowców z domu prowincjalnego z Bochum ks. Aleksandra Melbrudy SChr i ks. Jana Urbanka SChr, którzy przybyli na zaproszenie proboszcza misji ks. Edmunda Druza SChr.

Na zakończenie Eucharystii wszyscy księża zostali obdarowani przez dzieci pierwszokomunijne czerwonymi różami. Ksiądz Kardynał otrzymał na pamiątkę majowego spotkania obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej wraz z podziękowaniami od parafian. Uroczystości odpustowe uświetnił swoją oprawą muzyczną chór parafialny „Musica Sacra".

Po uczcie duchowej zgromadzeni kontynuowali świętowanie w pobliskim domu parafialnym, gdzie była przygotowana agapa. Stworzyło to okazję do budowania wspólnoty, zapoznawania się między członkami dwóch parafii a także krótkich rozmów i zdjęć z przybyłymi osobistościami.

„Jesteście bardzo ważną częścią Kościoła" - z tymi słowami kard. Müller pozostawił wszystkich uczestników odpustu i zachęcił, by były one ciągle obecne w świadomości każdego Polaka na emigracji.

relacja: Aneta Nowicki
foto: Georg Fortas 


14 maja 2019r. 341 3296 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne