W sobotę 26 października 2019 r. w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie, odbył się – już po raz drugi – Archidiecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Był on swoistym zwieńczeniem i podsumowaniem Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Do hasła tego nadzwyczajnego miesiąca „Ochrzczeni i Posłani” dopisaliśmy „Tańczący i Rozśpiewani”, by podkreślić radosny charakter spotkania.

W kongresie wzięło udział ok. 150 dzieci ze Szczecina i okolic, wraz z opiekunami. Najliczniej reprezentowane były grupy z parafii prowadzonych przez kapłanów i braci z Towarzystwa Chrystusowego: poza gospodarzami przybyły dzieci z dwóch innych szczecińskich parafii – ze Szczecina Podjuch i Szczecina Zdrojów, a ponadto z Dobrzan, Goleniowa i Pyrzyc. W przygotowanie i prowadzenie kongresu zaangażowały się również Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Dzięki ich talentowi artystycznemu oraz ofiarnej pomocy katechetki, p. Marzeny Danowskiej, mogliśmy – z pomocą uczennic Technikum Ekonomicznego – rozprowadzić wiele pięknych przedmiotów podczas kiermaszu misyjnego, z którego dochód został przeznaczony na cele misyjne. Natomiast dzieci z koła misyjnego, działającego przy naszej parafii, własnoręcznie wykonały pięciokolorowe różańce misyjne, którymi obdarowały przybyłych.

W programie kongresu znalazło się przedstawienie przygotowane przez jedno z ognisk misyjnych. Interesujące było spotkanie z siostrami zakonnymi: s. Grace, rodowitą Kenijką, ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek oraz s. Annuncjatą, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej – Polką, posługującą od 12 lat jako pielęgniarka w Kamerunie. Modlitwa różańcowa w językach obcych poprzedziła centralny punkt kongresu – Eucharystię, której przewodniczył ks. Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych archidiecezji szczecińsko-Kamieńskiej. Homilię wygłosił ks. Dariusz Pazdan SChr, duszpasterz dzieci „w Sercu”. Śpiew podczas Mszy był wynikiem połączonych sił dwóch zespołów dziecięcych, prowadzonych przez siostry. Po uczcie duchowej dzieci otrzymały również coś dla ciała, czyli poczęstunek w kawiarence Duszpasterstwa Akademickiego. Czuwał nad nim parafialny zespół Caritas, pod kierunkiem siostry Józefy MChR.

Kilka dni później, w czwartek 31 października, na zaproszenie ks. Pawła Płaczka, archidiecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych dzieci z Ogniska Misyjnego działającego przy parafii i sanktuarium NSPJ w Szczecinie udały się wraz z opiekunami, ks. Dariuszem i piszącą niniejsze sprawozdanie, s. Zofią do kościoła seminaryjnego. Podczas Eucharystii dziękowaliśmy Bogu za 40 lat posługi w kurii biskupiej jednego z księży – ks. infułata Edmunda Cybulskiego i jednocześnie uroczyście zakończyliśmy przeżywanie Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Bezpośrednio przed Mszą Świętą przygotowaliśmy misyjną dekorację. Dzieci wzięły również aktywny udział w liturgii przez zaśpiewanie psalmu i procesję z darami. Wspomogli nas uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8 z Polic, którzy pod kierunkiem swojej katechetki, p. Beaty Hedzielskiej, zaśpiewali archidiecezjalny hymn ułożony z okazji misyjnego października. Przed końcowym błogosławieństwem dzieci procesyjnie wniosły kamień węgielny wydobyty z fundamentu kaplicy mariackiej szczecińskiej archikatedry św. Jakuba, którego poświęcenia dokonał pasterz archidiecezji, abp Andrzej Dzięga. Już za miesiąc, w I niedzielę Adwentu, kamień ten zostanie uroczyście wmurowany w ścianę budującego się kościoła w Misokitsy  na Madagaskarze. Po zakończeniu Eucharystii zostaliśmy zaproszeni na uroczysty obiad do refektarza seminaryjnego.

s. Zofia Dyczko MChR


31 października 2019r. 230 5892 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne