Doroczna pielgrzymka mieszkańców Domu Głównego na odpustową celebrację w rocznicę koronacji obrazu Maki Bożej Nieustającej Pomocy w Bazylice Kolegiackiej w Poznaniu wpisuje się w ufną modlitwę o dobry i owocny rok pracy i formacji w naszym zakonnym seminarium.

We wtorkowy wieczór 10 października 2023 r. na wspólnej modlitwie w intencji osób konsekrowanych i o powołania zakonne zgromadzili się klerycy z moderatorami, bracia i księża chrystusowcy z Domu Głównego, lecz również siostry misjonarki pracujące w parafii farnej i z Domu Generalnego z Poznania Moraska (wraz z nowicjuszkami i postulantką) oraz serafitki z poznańskiej parafii św. Rocha. O godz. 18 został odmówiony różaniec, a następnie odprawiona Eucharystia, której przewodniczył ks. Bogusław Burgat SChr, wikariusz generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Bartłomiej Dolata, wikariusz z parafii św. Rocha (który był tegorocznym odpustowym kaznodzieją).

Nakreślając obraz Tej, która nas do wspólnej modlitwy zachęciła i jest naszą Opiekunką i Wspomożycielką, Matką gotową nieustannie nam pomagać, kaznodzieja wskazywał, że trzeba, jak Maryja słuchać słowa Bożego, zachowywać i rozważać w swoim sercu i je życiem realizować. Albowiem błogosławiony jest ten, który słucha słowa Bożego i zachowuje je wiernie (por. Łk 11,28) i tak, jak Maria z Betanii, siada u nóg Pana, by Go słuchać, wybiera najlepszą cząstkę, która pozwoli osiągnąć doskonałość życia (por. Łk 10,39b.42b). Te dobrze znane prawdy zostały przypomniane wszystkim uczestniczącym w liturgii, szczególnie osobom zakonnym, które są powołane, aby urzeczywistniać w codziennym życiu ewangeliczne ideały.

Dlatego tym bardziej zwracamy się do Maryi, naszej Matki i Królowej, z prośbą, aby nas na drogach życia prowadziła i wspierała, udoskonalała i zachowywała w przyszłości, byśmy odznaczali się żywą wiarą, miłością, czystością, ubóstwem, posłuszeństwem, gorliwością w modlitwie i poświęceniem się dla naszych braci i sióstr zagranicą…

fotografie: kl. Patryk Jaroszek SChr

*    *    *

W parafiach Pomorza Zachodniego jest kontynuowana wakacyjna tradycja organizowania pielgrzymek z kościołów parafialnych do kościołów filialnych na uroczystości ich tytułów. W ten sposób spędzili niedzielne popołudnie 8 października 2023 r. duszpasterze, siostry i wierni z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach, którzy celebrowali uroczyście odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej w Gostyniu Łobeskim.

Natomiast nasi nowicjusze wraz ze swoimi moderatorami uczestniczyli w uroczystościach odpustowych ku czci św. Jadwigi Śląskiej w Lipnie. Odpustowej sumie przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Paweł Jasina SChr, magister nowicjatu.

Również wspólnoty polonijne obchodziły swoje święto patronalne: Polskiej Misji Katolickiej w Kleve-Emmerich am Rhein-Kevelaer patronuje św. Jan Paweł II, którego rocznica wyboru i rozpoczęcia pontyfikatu przypada w październiku, a ta druga jest dniem jego liturgicznego wspomnienia.

 


10 października 2023r. 230 4379 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne