W niedzielę 27 września 2020 r. w Kościele powszechnym obchodzono po raz 106. już Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Temat wybrany przez Papieża na tegoroczne obchody, wokół którego osnuł swoje przesłanie na ów dzień to: „Jak Jezus Chrystus, zmuszeni do ucieczki. Przyjąć, chronić, promować i integrować przesiedleńców wewnętrznych”.

Na placu św. Piotra zgromadziło się – pomimo mocnego i zacinającego deszczu – niemała grupa pielgrzymów, w tym i ci pochodzący z różnych wspólnot etnicznych z Diecezji Rzymskiej. Nie zabrakło też wiernych z misji polskiej cum cura animarum przy kościele świętego Stanisława Biskupa i Męczennika ogarniającej nie tylko Wieczne Miasto, ale również duszpasterstwo polskie w niedalekiej Ostii, którzy przybyli z ks. Mateuszem Gardzinskim SChr, prokuratorem generalnym i zarazem wicekapelanem dla Polaków w Diecezji Rzymskiej. Ze względu na trwającą epidemię owo pielgrzymowanie nie mogło niestety mieć uroczystego charakteru, ale mimo to nie powstrzymało naszych rodaków – zachowujących zasady bezpieczeństwa ze względu na epidemię – od ‘wyraźnego’ uczestnictwa w czasie modlitwy z Papieżem.

W pozdrowieniu po niedzielnej modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał do celebrowanego dzisiaj Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Powiedział m.in: „Dzisiaj Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Pozdrawiam uchodźców i migrantów obecnych tu na placu, wokół pomnika noszącego tytuł «Nie wiedząc, Aniołom dali gościnę», który rok temu pobłogosławiłem. Tegoroczne orędzie chciałbym poświęcić przesiedleńcom wewnętrznym, którzy są zmuszeni do ucieczki, tak jak stało się to z Jezusem i jego rodziną: «Jak Jezus, zmuszeni do ucieczki» – podobnie przesiedleńcy. Do nich, w szczególny sposób, i do tych, którzy im pomagają, kierujemy naszą pamięć i naszą modlitwę”. Następnie Papież odniósł się do pracowników branży turystycznej, którzy przeżywali tego samego dnia Międzynarodowy Dzień Turystyki. Wyraził swoje wsparcie, zwłaszcza dla rodzin żyjących z turystyki, które szczególnie ucierpiały z powodu pandemii koronawirusa. Na zakończenie Ojciec Święty pozdrowił pielgrzymów, obecnych na Placu św. Piotra i zapewnił o swojej pamięci modlitewnej.

ks. Matthew J. Gardzinski SChr


27 września 2020r. 230 5151 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne