W dniach od 14-15 października 2021 roku na Jasnej Górze miała miejsce 38. Ogólnopolska Pielgrzymka Braci Zakonnych. Przebiegała pod hasłem „Maryjny wymiar konsekracji zakonnej”. Uczestniczyło w niej siedmiu braci chrystusowców reprezentujących różne posługi w naszych domach zakonnych w Polsce: br. Andrzej Pater, br. Grzegorz Krawczyk, br. Jarosław Krusik, br. Jan Cwajda, br. Tomasz Dylla, br. Łukasz Tarka i br. Marcin Kulisz.

Był to czas wzajemnego umacniania się, ale także formacji i pokazania współczesnemu światu, na ile ważne jest istnienie powołania brata zakonnego w Kościele i dla świadectwa życia Bogiem wobec innych. W konferencji, którą wygłosił pallotyn, ks. bp Adrian Galbas, ukazany został aspekt wyrzeczenia i ofiary. Z jednej strony odwołując się do tego momentu podczas sakramentu chrztu, kiedy rodzice wyrzekają się zła, a tym, co odkrywamy podczas ślubów jako dar składany Bogu z otrzymywanego od Niego dobra. Biskup Adrian przewodniczył również Mszy Świętej, podczas której uwrażliwiał na konieczność podtrzymywania daru prorockiego, który jest pokazywaniem zarówno słowem i życiem Chrystusa. Życie połowiczne, bez zakorzenienia będzie najszybszą drogą do powolnego odchodzenia, nie tylko od Chrystusa, ale i wspólnoty zakonnej – tłumaczył biskup ełcki.

Bracia uczestniczyli tradycyjnie na wałach w drodze krzyżowej, gdzie jedną ze stacji podjęli także Chrystusowcy.

Nie mogło zabraknąć podczas tego spotkania także przestrzeni na wymianę doświadczeń w posługiwaniu brackim. Był to czas, kiedy bracia mogli podzielić się zarówno swoimi radościami, jak i troskami, poszukując rozwiązań, które pozwolą im przeżywać konsekrację w sposób pełny i radosny.

Kolejnego dnia, bracia wysłuchali konferencji Iwony Czarcińskiej z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, zatytułowanej: „Świadectwo o Bł. Stefanie Wyszyńskim, jako ojcu duchowym wspólnoty życia konsekrowanego”.

Dwudniową pielgrzymkę zwieńczyła Eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Andrzeja Przybylskiego.

br. Marcin Kulisz SChr

*    *    *

Relację znajdziemy również w internetowym serwisie Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich, a także społecznościowy portal Jasnej Góry sokolim okiem fotoreportera ‘dostrzegł’ obecność braci chrystusowców.

 


15 października 2021r. 341 4585 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne