Tradycyjnie już o świcie 6 sierpnia 2022 r. z Warszawy wyruszyła Warszawska Pielgrzymka Piesza Akademickich Grup „17”, a w niej nasza grupa „Czarna” prowadzona przez chrystusowców.

Tegoroczne pielgrzymowanie było naznaczone m.in. dziękczynieniem za 90 lat istnienia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Hasłem przewodnim tegorocznej pielgrzymki były słowa „Idziemy, by świadczyć”, które stały się jednocześnie przedmiotem duchowych poszukiwań, aby odpowiedzieć na konkretne pytania – jak być czytelnym znakiem miłości Jezusa w codziennym życiu oraz jak żyć, by ludzie patrząc na nas rzeczywiście mogli zobaczyć Jezusa?

Grupę tworzyło ponad 150 pątników z Polski i z zagranicy. W dużej mierze byli to pielgrzymi z parafii chrystusowców m.in.: ze Szczecina i Stargardu, z Goleniowa, Dobrzan oraz Ziębic. W szeregach „Czarnej” szli także przedstawiciele Polonii z Niemiec, Holandii, Białorusi oraz Ukrainy. Najmłodszym pielgrzymem był półtoraroczny Józek, najstarszym – 68-letnia Grażyna. Pątnikom towarzyszyło 13 chrystusowców: przewodnik grupy ks. Marcin Sęk SChr (Ukraina), ks. Rafał Sorkowicz SChr (Goleniów), ks. Krzysztof Wąchała SChr (Stargard), ks. Zbigniew Regucki SChr (Mórkowo), ks. Mikołaj Pilecki SChr (Ukraina), ks. Paweł Jasina SChr (Poznań), ks. Damian Jędrzejak SChr (Szczecin), ks. Marcin Stefanik SChr (Szczecin) oraz klerycy naszego seminarium – Bartosz Zaryczny, Grzegorz Grabowski, Kamil Smyk, Krystian Smykla, Wiktor Stankiewicz. W czasie pielgrzymowania dołączył z jednodniową wizytą ks. Marek Nikiel SChr (Sarbia). Nie zabrakło również silnej grupy sióstr zakonnych: czterech misjonarek Chrystusa Króla – s. Nataszy Bukowskiej MChR, s. Anastazji Miszkuro MChR, s. Dominiki Ruty MChR oraz s. Rozalii Głombiowskiej MChR oraz trzech pasterzanek – s. Anny Mantel, s. Lilii Pietraszko oraz s. Iwony Janiak. I to oni w szczególny sposób prowadzili pielgrzymów przez te dziewięć dni do Domu Matki, głosząc konferencje, prowadząc modlitwy i rozważania Słowa Bożego.

Po dziewięciu dniach wędrówki, momentami w niemalże tropikalnych warunkach atmosferycznych, „Czarna” weszła na Jasną Górę.

Dziękujemy wszystkim pielgrzymom przede wszystkim za czas i za wiarę tę posiadaną i tę poszukiwaną. Za to, że wspólnie idąc uczyliśmy się być pielgrzymami. Wierzymy szczerze, że każdy po dotarciu do domu Matki poczuł się jak u siebie. Obyśmy tylko potrafili żyć tym, co charakterystyczne dla pielgrzyma czekając na kolejne spotkanie na szlaku za rok…

tekst: ks. Krzysztof Wąchała SChr,
fotografie: archiwum grupy "czarnej"

*    *    *

Również Polonia z Chicago i okolicy z okazji święta Wniebowzięcia NMP pieszo porzybyła do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Merrillville, IN. Polonia z Australii zaś pielgrzymowała do sanktuarium w Marian Valley, w którym znajduje się obraz Pani Jasnogórskiej i którym opiekują się paulini. Trzeba też dodać, że pielgrzymowanie „Czarnej” z chrystusowcami i misjonarkami ma już bardzo długą tradycję. W niedzielę 17 lipca 2022 r. w Stargardzie spotkali się pielgrzymi, którzy na pielgrzymi szlak ruszali przed czterdziestu laty.

 


16 sierpnia 2022r. 230 2841 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne