Polscy parafianie z Bagnolet i Saint Denis, lecz także z innych ośrodków duszpasterskich z regionu paryskiego (szczególnie dzieci pierwszokomunijne) bardzo entuzjastycznie odpowiedzieli na inicjatywę swojego duszpasterza, ks. Zbigniewa Wcisło SChr, by zorganizować wspólne świętowanie Dnia Matki u Maryi, Matki Bożej. Miejscem tego świętowania a przede wszystkim modlitwy w intencji mam stało się Sanktuarium Cudownego Medalika przy rue du Bac w Paryżu.

To modlitewne spotkanie i wspólne pielgrzymowanie odbywało się dokładnie w dniu Święta Matek w Polsce (i w wigilię tego święta we Francji). Maryi, naszej Matce i Królowej, Tej, która nami się opiekuje, z nami modli się i za nami oręduje zawierzaliśmy wszystkie mamy: dla żyjących (a także dla przyszłych mam) prosiliśmy o potrzebne łaski i obfitość Bożego błogosławieństwa a dla zmarłych – za ich poświęcenie i trud włożony w nasze wychowanie prosiliśmy nagrodę wiecznego życia.

Wspólne spotkanie rozpoczęła Msza Święta, w czasie której znalazło się kilka wyjątkowych momentów podkreślających dzisiejsze święto: otóż każdy z uczestników u stóp ołtarza złożył zdjęcie swojej mamy, a ministranci przynieśli kwiaty. Śpiewy podczas liturgii wykonywał chór Totus Tuus oraz parafialna scholka dziecięca. Razem z nami modlił się przybyły z Poznania ks. Wiesław Wójcik SChr, dyrektor Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego i krajowy moderator Ruchu Apostolatu Emigracyjnego, który wygłosił też okolicznościowe kazanie. Wspólną modlitwę zakończył różaniec, po którym dzieci pierwszokomunijne zostały obdarowane replikami Cudownego Medalika.

W słowie wprowadzenia do liturgii usłyszeliśmy „Matka…, mama…, mamusia… – na to słowo jakby serce zaczyna inaczej bić, bo to bodaj pierwsze słowo, które wypowiada dziecko: najpierw w swojej własnej mowie a potem jako już wyartykułowany dźwięk…”, zatem pragniemy każdego dnia pamiętać o naszych mamach, lecz również o tatusiach i modlić się w ich intencji. W ten sposób chcemy wyrazić podziękowanie za miłość, trud i poświęcenie włożone w nasze wychowanie… Dlatego przychodzimy do Maryi, aby Jej wstawiennictwu zawierzać naszych rodziców, dziadków i wszystkich bliskich naszym sercom… I do modlitwy za siebie wzajemnie wszystkich czytających bardzo serdecznie zachęcamy i zapraszamy.

info na podstawie: http://serafin.over-blog.fr/2018/05/dzien-matki-u-matki-na-rue-du-bac-w-kaplicy-cudownego-medalika.html

Jednocześnie zapraszamy do lektury sprawozdań z uroczystości pierwszokomunijnych z Argenteuil i Aulnay sous Bois.

foto i relacja: S.Lidia Bargiel

ks. Zbigniew Wcisło SChr


28 maja 2018r. 230 14082 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne