Sławny w męczenników gronie, o Wojciechu, nasz patronie! […]
zawsze stawaj nam w obronie, a swoimi modlitwami Boga prosić racz za nami.

Przywołujemy słowa pieśni ku czci Świętego Wojciecha, bo czynimy je naszą modlitwą o jego wstawiennictwo, aby wspierał nasze wszelkie duszpasterskie wysiłki, by przynosiły piękne i błogosławione owoce.

Przy okazji kolejnej comiesięcznej pielgrzymki chrystusowców do znajdującego się w prastarej Prymasowskiej Bazylice w Gnieźnie Serca Założyciela, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda SDB, zostały przypomniane słowa z jego listu Na 950-lecie śmierci męczeńskiej św. Wojciecha, że „trzeba strzec chrześcijańskiego znamienia tej ziemi. […] Trzeba […] się odrodzić w pokucie. Należy narodowi przywrócić sumienie katolickie. […] W obliczu męczeńskich szczątków apostoła cnoty chrześcijańskiej weźmy rozbrat z nieprawością, bo jesteśmy stworzeni w Chrystusie Jezusie na uczynki dobre. By […] Polska była narodem świętym, ludem nabytym. By Polak był odrodzony przez zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa do nadziei żywej. By […] oblicze Polski było opromienione blaskiem Ewangelii i chwały Chrystusa (zob. A. HLOND, List pasterski na dziewięćsetpięćdziesięciolecie męczeńskiej śmierci świętego Wojciecha, AH t. I, cz. 1, s. ??).

Z tymi i innymi intencjami pielgrzymowali nasi klerycy z ks. Rektorem i mieszkańcami Domu Głównego z jego przełożonym na czele oraz uczestniczyli w uroczystych pierwszych nieszporach ku czci św. Wojciecha i procesji z jego relikwiami w sobotni wieczór 22 kwietnia 2023 r.

Te idee przyświecały początkom duszpasterskiej posługi śp. ks. Józefa Wojdy SChr w Budapeszcie, który za cele postawił sobie i powierzonym mu parafianom stworzenie polskiej parafii i odzyskanie Domu Polskiego: tak też się stało, a dzieło kultywowania i zachowania dla potomnych jest realizowane przez powstałe 30 lat temu Stowarzyszenie Katolików Polskich na Węgrzech pw. Świętego Wojciecha. Obchody perłowego jubileuszu Stowarzyszenia przypadły w sobotę i niedzielę poprzedzające obchodzoną liturgiczną uroczystość św. Wojciecha oraz ipsa die uroczystości, a złożyły się na nie wspólna modlitwa w niedzielę 23 kwietnia 2023 r. w polskim kościele pw. NMP Wspomożycielki Wiernych pod przewodnictwem bpa Piotra Turzyńskiego, Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej (tyt. Usuli), koncerty i okolicznościowa wystawa. Podczas sobotniego koncertu w wykonaniu Przemyskiej Orkiestry Kameralnej zaprezentowano po raz pierwszy „Mszę ku czci św. Wojciecha” skomponowaną przez Mieczysława Surzyńskiego oraz uhonorowano Jubilata – Stowarzyszenie Katolików Polskich na Wegrzech medalem «PRO POLONIA ET ECCLESIA», który odebrała jego prezes p. Katarzyna Takácsné-Kalińska. W uroczystościach wzięło udział wielu znamienitych gości – przedstawicieli duchowieństwa i osób konsekrowanych: poza bpem Piotrem przybył bp Gábor Mohos, biskup pomocniczy archidiecezji ostrzyhomsko-budapeszteńskiej (tyt. Iliturgi), a także przedstawiciele najwyższych władz zakonnych zgromadzeń pełniących posługę duszpasterską w Polskiej Parafii Personalnej w Budapeszcie. Nie zabrakło przedstawicieli parlamentu i rządu Węgier i Polski z ambasadorem RP na czele oraz lokalnego samorządu budapeszteńskiego. Byli obecni nadto przedstawiciele innych organizacji polonijnych, stowarzyszeń popularyzujących i promujących różnoraką działalność polonijną, szkół polonijnych oraz innych zaprzyjaźnionych stowarzyszeń, którym patronuje św. Wojciech.

Szeroka relacja wraz z fotogalerią została zamieszczona na stronie parafii (22 IV, 23 IV, 24 IV) oraz na społecznościowym profilu Biura Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Nie zabrakło też okolicznościowego tweeta naszego Rzecznika prasowego, który informował o jubileuszowych obchodach.

 


24 kwietnia 2023r. 230 4162 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne