Każdego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego przypominamy sobie to, co wydarzyło się w ów pamiętny dzień Pięćdziesiątnicy, kiedy to Apostołowie zostali napełnieni mocą Ducha Świętego, by móc wyjść i głosić prawdę o zmartwychwstaniu Pana Jezusa. My także pragniemy otworzyć się na działanie Ducha Świętego: chcemy, by On nas oświecał i prowadził, towarzyszył ze swoimi darami i owocami…

Ta wieńcząca paschalną radość uroczystość to od 70 lat dzień parafialnego odpustu w Szczecinie-Zdrojach. Poprzedziło go tygodniowe duchowe przygotowanie oparte na dziękczynieniu za poszczególne sakramenty święte. W tych tygodniowych, można by rzec, celebracjach odpustowych zaznaczono też jubileusz istnienia Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej oraz z delikatnym poślizgiem jubileusz 70-lecia istnienia parafii. W Dzień Zielonych Świąt sumie odpustowej przewodniczył i kazania głosił ks. prof. Paweł Bortkiewicz SChr. Wspólna parafialna agapa po Mszy Świętej odpustowej wraz z piknikiem dopełniła radości świętowania.

Papież Franciszek nadał średzkiej kolegiacie pw. Wniebowzięcia NMP tytuł bazyliki mniejszej, toteż w Niedzielę Zesłania Ducha Świętego odbyło się tego uroczyste ogłoszenie: przewodniczył jemu abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Przybył też na nie pochodzący z tej parafii ks. Jerzy Grynia SChr, duszpasterz Polaków w Düsseldorfie.

W Wigilię tej uroczystości na polach lednickich odbyło się po pandemicznej przerwie spotkanie młodych Lednica2000 pod hasłem „Na krańce świata”. Nie mogło zabraknąć na nim młodzieży z naszych wspólnot parafialnych z i spoza kraju. Wybrała się na nie również grupa kleryków z ks. prefektem, i zostali, tak, jak u początków lednickich spotkań, zaangażowani w asystę liturgiczną w czasie nabożeństw i Eucharystii. Druga grupa z ks. rektorem uczestniczyła w celebracji wigilii i modlitewnym czuwaniu w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Królowej w Poznaniu-Umultowie. Podobne czuwania odbywały się w innych wspólnotach parafialnych.

A że weekend Zielonych Świąt następował po Międzynarodowym Dniu Dziecka w naszych parafiach nie zapomniano o ich najmłodszej części, organizując dla nich, ale także dla wszystkich festyny i pikniki z wieloma atrakcjami. Z Goleniowa natomiast dotarła relacja ze wspólnego pielgrzymowania i charytatywnego koncertu.

 


07 czerwca 2022r. 230 4080 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne