Tradycją pierwszych dni kalendarzowego lata stało się familijne spotkanie naszych kochanych Rodziców: początkowo przez szereg lat odbywało się w naszym domu pielgrzyma w Częstochowie, obecnie miejscem spotkania jest dom główny w Poznaniu. Na tegoroczne spotkanie przybyła grupa 43 mam i ojców księży, braci i alumnów chrystusowców posługujących w kraju, jak i poza jego granicami.

Rozpoczęło się ono w piątek 22 czerwca wspólnymi modlitwami w kaplicy i obiadem w zakonnym refektarzu, po którym wyszliśmy do sanktuarium św. Józefa przy poznańskim klasztorze karmelitów. Wigilia Dnia Ojca ‘podpowiadała’ intencję modlitwy – wstawiennictwu ziemskiego Opiekuna Jezusa powierzaliśmy naszych kochanych tatusiów, prosząc dla żyjących obfitość Bożej łaski a dla zmarłych – radość życia wiecznego. Jako że nasze spotkanie zbiegło się z centralnymi obchodami jubileuszu 1050 rocznicy pierwszego biskupstwa w Polsce kolejne punkty piątkowego programu stanowiły uczestniczenie w tych uroczystościach. Od karmelitów przeszliśmy do franciszkanów konwentualnych na Wzgórzu Przemysła, przy których klasztorze mieści się sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej, Pani Poznania a stamtąd ze zgromadzonymi wiernymi w uroczystej procesji z kopią obrazu Matki Bożej do fary i Mszy Świętej pod przewodnictwem Prymasa Polski, abpa Wojciecha Polaka. Piątkowy wieczór to plenerowy koncert kwartetu IL DIVO na nadwarciańskich łąkach w pobliżu bramy wjazdowej na teren naszego domu.

W sobotę 23 czerwca przed południem kolejny wyjazd – pielgrzymka do kolejnego wielkopolskiego sanktuarium: tym razem do Gostynia, gdzie króluje Świętogórska Róża Duchowna. Po powrocie do Poznania i obiedzie zgromadziliśmy się w kaplicy seminaryjnej na wspólnej modlitwie ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa i wysłuchaliśmy ascetycznej konferencji wygłoszonej przez ks. Andrzeja Glanca SChr, ojca duchownego seminarium. Wieczorem ponownie włączyliśmy się w uroczystości jubileuszowe na placu katedralnym pod przewodnictwem legata papieskiego, kard. Dominika Duki OP, arcybiskupa Pragi. Po Mszy zgromadziliśmy się w klasztornym parku na wspólnym grillowaniu a ów sobotni dzień zakończyliśmy oglądaniem drugiej połowy meczu grupy F piłkarskich mistrzostw świata Szwecja-Niemcy zakończonego zwycięstwem naszych zachodnich sąsiadów i sędziowanego przez polskiego arbitra Szymona Marciniaka (by zadowolić serca naszych ojców – najbardziej zagorzałych kibiców piłki nożnej) oraz wspólną modlitwą apelową. Dodajmy, że w czasie wspólnego grillowania nasi klerycy wystąpili z krótkim recitalem a wszyscy rodzice zostali zaproszeni do wspólnego tańca, tradycyjnego poloneza.

W ostatni dzień, w niedzielę 24 czerwca, rano odbyło się spotkanie przy kawie i ciastku z przełożonym generalnym Towarzystwa Chrystusowego, ks. Ryszardem Głowackim SChr. Ks. Generał wygłosił także homilię podczas niedzielnej Eucharystii w kaplicy domu głównego i seminarium, której przewodniczył solenizant, ks. Jan Hadalski SChr, wykładowca liturgiki w seminarium, dyrektor wydawnictwo „Hlondianum”, redaktor naczelny miesięcznika „Msza Święta” i rzecznik prasowy zgromadzenia. Południowa modlitwa z Papieżem i wspólny obiad zakończył nasz familijny zjazd, za który Dobremu Bogu i wszystkim ludziom dobrej woli niech będą dzięki.


29 czerwca 2018r. 230 11620 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne