Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński, Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wystosował do wszystkich Rodaków żyjących poza Ojczyzną okolicznościowy list, w którym zapewnił o swojej pamięci i modlitwie, a także o wdzięczności za pielęgnowanie polskiej kultury i tradycji w miejscach osiedlenia się oraz ich przekazywanie młodemu pokoleniu. Podziękował też za świadectwo wiary i za duszpasterski trud kapłanów, sióstr i braci zakonnych posługujących wśród Polonii. Przypomniał również o kolejnym Kongresie Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w trzeciej dekadzie sierpnia 2024 r. w Brukseli, zapraszając do udziału w nim.

Na tę okoliczność przeprowadzono również rozmowę z Biskupem Delegatem, w której Ksiądz Biskup podkreślił wagę przekazywania wiary i polskiej tradycji młodemu pokoleniu Polaków poza granicami kraju. W wywiadzie znalazły się również słowa podziękowania za ofiarną posługę chrystusowców i sióstr misjonarek wśród Polonii świata.

W Dniu Polonii i Polaków za Granicą bp Turzyński przewodniczył Mszy Świętej u stóp Jasnogórskiej Madonny, powierzając Jej wstawiennictwu i opiece wszystkie sprawy i intencje polonijne. Transmitowały ją Radio Jasna Góra i TV Trwam.

W oficjalnych uroczystościach z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz przypadającego w tym dniu Dnia Flagi RP zorganizowanych w Belwederze przez Kancelarię Prezydenta RP wziął udział ks. Ryszard Szymanik SChr, przełożony Domu Głównego Towarzystwa w Poznaniu oraz ks. Kazimierz Długosz SChr, duszpasterz polonijny z Brazylii ekonom prowincji Towarzystwa Chrystusowego Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Ameryce Południowej, a w latach 2010-2022 jej przełożony, który został uhonorowany przez Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za wybitne zasługi w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Brazylii.

*    *    *

Również 2 maja 2024 r. kończyła się kolejna seria rekolekcji zakonnych sióstr misjonarek w ich Domu Generalnym w Poznaniu Morasku, które głosił ks. dr Michał Wilkosz, rektor PMK w Niemczech. Na Mszę Świętą wieńczącą czas duchowych ćwiczeń przybyli chrystusowcy z wielkopolskich domów zgromadzenia, ks. superior Zbigniew Kutnik SChr z Puszczykowa, ks. wicesuperior Mateusz Socha SChr z Domu Głównego, nasi nowicjusze z Mórkowa wraz z towarzyszącym im przełożonym generalnym ks. Krzysztofem Olejnikiem SChr.

Ks. Rektor Wilkosz w okolicznościowej homilii wskazał, że Dzień Polonii jest szczególnym świętem tych, którzy rozciągają nad polskimi wychodźcami duchową pieczę, jest świętem zgromadzeń zakonnych, które zostały powołane w tym celu. Liturgiczny kontekst tego dnia, mianowicie patron dnia – św. Atanazy oraz odczytywane perykopy biblijne (z czwartku V tygodnia Wielkanocy: Dz 15,7-21; J 15,9-11) pomogły homiliście nakreślić wskazania do dobrego i owocnego posługiwania duszpasterskiego. Zaakcentował potrzebę ciągłego poszukiwania, wyodrębniania i nauczania tego, co jest principium wiary i nauczania Kościoła, którym jest wiara w Jezusa Chrystusa i chęć przynależenia do Niego. Mówił, że nie należy niszczyć tego co piękne i wartościowe w tradycji wspólnot polonijnych, jak i w środowisku, w których one się znalazły. W końcu przypomniał o przykazaniu miłości Boga i bliźniego, które winno przyświecać codziennej posłudze, która pełna inwencji przyniesie obfite, piękne i błogosławione owoce. A św. Atanazy, który bronił prawdy wiary w bóstwo Jezusa, św. Wojciech, który, zanim przystąpił do głoszenia, słuchał, przyglądał się i uczył się zwyczajów ewangelizowanej ludności, do której przybywał oraz krzewiący wiarę na polskiej ziemi benedyktyńscy mnisi, którzy korzystali z mądrości wcześniejszych pokoleń, stają się dla nas przykładami owocnego duszpasterzowania.

Siostrzano-braterskie świętowanie było kontynuowane przy agapie w klasztornym refektarzu, a następnie na siatkarskim boisku, gdzie naprzeciw stanęły drużyny misjonarek profesek oraz mieszana drużyna nowicjuszy i nowicjuszek. Po pięciosetowym boju pojedynek zakończył się zwycięstwem gospodyń – sióstr profesek.

*    *    *

Natomiast przy ruinach wybudowanego w połowie XIX wieku przez polskich zesłańców i zbombardowanego w czasie trwającej już od 800 dni agresji rosyjskiej na Ukrainie kościoła w Kisielówce ze słowem pozdrowienia do wszystkich Polaków w kraju i zagranicą oraz wdzięczności za trwanie przy kulturze i tradycji ojców oraz wszelkie wspieranie ofiar wojny skierował ks. Leszek Kryża SChr, nasz Współbrat kierujący Biurem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

 


miesiąc temu 230 2427 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne