Obchody poświęcone pamięci ks. mjra Rudolfa Marszałka SChr ps. «Piotr Opoka», które zostały zorganizowane z okazji 110. rocznicy jego urodzin w parafii pw. św. Jadwigi Królowej, trwały trzy dni, cały ostatni weekend sierpnia 2021 r. i miały różnorodny wymiar oraz charakter. Poza charakterem typowo duchowym związanym z modlitwą w intencji zmarłego Współbrata znalazły się elementy związane z historią i kulturą oraz kształtowaniem postaw obywatelskich i patriotycznych, a także związane ze sportową rywalizacją i z budowaniem wspólnoty.
Wszystko rozpoczęło się wieczorem w piątek 27 sierpnia 2021 r. premierą słuchowiska „De profundis clamavi” w reżyserii p. Sylwestra Woronieckiego, w które zaangażowali się młodzi parafianie z Umultowa, miejscowy ks. proboszcz Zbigniew Regucki SChr oraz klerycy WSD Towarzystwa Chrystusowego. Opowiadało ono o ostatnim zadaniu ks. mjra Marszałka ps. «Opoka», które zakończyło się jego aresztowaniem, procesem i wykonaniem wyroku śmierci. Ponadto w czasie premiery usłyszeliśmy również duet śpiewaczy Piotra Braszaka i Doroty Kurkowicz, którzy wykonali utwory opowiadające o cierpieniu rodzin dotkniętych stratą ojców, mężów, synów, braci, którzy zginęli na wojnie. Tę piątkową część zwieńczyła debata z udziałem Sylwestra Woronieckiego, reżysera słuchowiska, ks. Zbigniewa Reguckiego SChr , proboszcza parafii, dra Rafała Sierchuły z IPN Poznań oraz ks. dra Bogusława Kozioła SChr, proboszcza z Dobrzan odpowiedzialnego za Ośrodek Postulatorski w Towarzystwie Chrystusowym. Wszystkie wydarzenia piątkowego wieczoru pozwoliły zapoznać się z ks. Marszałkiem: harcerzem, misjonarzem, więźniem niemieckiego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen, konspiratorem, kapelanem Armii Krajowej oraz oddziałów leśnych Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flame «Bartka» na Śląsku Cieszyńskim, zamordowanym przez komunistów 10 marca 1948 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.
W sobotę 28 sierpnia 2021 r., w dniu sportu i rekreacji, od rana królowały gry i zabawy piłkarskie dla najmłodszych, żaków i orlików, prowadzone przez Jadwiżański KS Poznań i Jadwiżański KS – Sekcje Młodzieżowe i Dziecięce turniej piłki nożnej dla mieszkańców naszej parafii i okolic. Po południu odbyła się Historyczna Gra Terenowa z udziałem rekonstruktorów i ułanów, w której wzięło udział 18 załóg. Zakończyła ją defilada przez osiedle Umultowo w Poznaniu oraz pokazy ułańskie i ognisko.
Całość obchodów zwieńczyła uroczysta Msza Święta w niedzielne południe 29 sierpnia 2021 r. pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Olejnika SChr, przełożonego generalnego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, podczas której homilię wygłosił ks. dr Marek Grygiel SChr, ekonom generalny zgromadzenia. Koncelebrowali ją członkowie zarządu generalnego zgromadzenia, duszpasterze parafii, mieszkańcy domu głównego z jego przełożonym, seminaryjni wychowawcy oraz odpowiedzialny za Ośrodek Postulatorski zgromadzenia. Jak podkreślali uczestnicy uroczystości ks. ekonom w kazaniu podjął wiele ważnych wątków. Przytaczając fragmenty korespondencji między ks. Marszałkiem a Ojcem Ignacym Posadzym, podkreślił wielką miłość naszego Współbrata do Kościoła, ojczyzny i zgromadzenia. Po liturgii nastąpiło symboliczne odsłonięcie tablicy pamiątkowej na skwerze ks. mjra Rudolfa Marszałka SChr. Oprócz licznie zebranych księży i kleryków Towarzystwa Chrystusowego w odsłonięciu tablicy wzięli m.in. mieszkańcy osiedla, przedstawiciele IPN Poznań, ZHP, Rady Osiedla Umultowo, ułani z Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania (którzy przybyli na koniach, wystawili poczet i wartę honorową) i inni goście.
Msza Święta z odsłonięciem tablicy kończyła bogate w wydarzenia obchody 110. rocznicy urodzin ks. mjr Rudolfa Marszałka SChr. Jak czytamy w postach na kontach społecznościowych uczestniczących w uroczystościach, zaangażowanych również w przygotowania, że to ważne, iż jest kolejne takie miejsce, nie tylko w Poznaniu, ale na mapie Polski, gdzie czci się postać, która poświęciła swoje życie dla Boga i Ojczyzny! Cześć i chwała Bohaterom!
(relacja powstała dzięki serwisom internetowym i kontom w serwisach społecznościowych parafii św. Jadwigi Królowej w Poznaniu, Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, Ośrodka Postulatorskiego i seminarium zgromadzenia, uczestników zaangażowanych w przygotowania)
* * *
Bogatą fotogalerię znajdziemy na facebookowym profilu parafii. Sierpniowe uroczystości na poznańskim Umultowie wpisują się szereg podobnych patriotyczno-religijnych manifestacji na cześć ks. mjra Rudolfa Marszałka SChr: szczególnie pamięta o nim Bystra Krakowska, w której duszpasterzował w dramatycznym czasie II wojny światowej.