Z nadzieją Zmartwychwstania w Chrystusie informujemy, że dnia 25 marca 2016 r. w szpitalu w Puszczykowie o godz. 20.15 odszedł do Pana ks. Stanisław JAMRÓG SChr, długoletni duszpasterz Polaków w Brazylii. Ks. Jamróg trafił do puszczykowskiego szpitala w czwartek z podejrzeniem zapalenia płuc.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Stanisława odbędą się 31 marca (czwartek) w Puszczykowie. O godz. 13.30 modlitwa różańcowa w intencji zmarłego w kaplicy pw. Chrystusa Uchodźcy w domu zakonnym Towarzystwa Chrystusowego (ul. Ks. Ignacego Posadzego 1). Msza Święta rozpocznie się o godz. 14.00.  Bezpośrednio po Eucharystii ostatnie pożegnanie na cmentarzu parafialnym w Puszczykowie i złożenie ciałą Zmarłego w kwaterze chrystusowców.

Ks. Stanisław Jamróg urodził się 25 kwietnia 1932 roku w miejscowości Glinik Dolny, diecezja przemyska. W 1959 roku ukończyl studia w Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. 23 maja tegoż roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka. W czerwcu 1959 roku rozpoczął pracę duszpasterską jako wikariusz na parafii w Dolicach. W czasie pracy na tej parafii poświęcil się szczegolnie pracy przy remoncie kościola parafialnego oraz budowie licznych kaplic. 1 sierpnia 1964 roku zostal przeniesiony do parafii pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Szczecinie, a nastepnie skierowany do pracy na misjach w Brazylii. 1 stycznia przypłynąl statkiem do Rio de Janeiro. Przez miesiąc przebywal w Camaquiã RS a potem zostal skierowany do pomocy ks. Józefowi Wojdzie w parafii Carlos Gomes RS. Po 9 miesiącach pracy na tej parafii zostal przeniesiony do parafii świętej Anny w powiecie Cruz Machado PR. Od lipca 1968 roku przez kolejne 9 miesięcy pracował w parafii Guarani das Missões RS. Przez krótki czas byl rektorem seminarium mniejszego w Camaquã  RS. W tym samym roku zostal mianowany ekonomem Prowincji pod wezwaniem Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Brazylii. W czasie pełnienia tej funkcji uporządkował archiwum prowincji oraz wraz z ks. Stefanem Kucharskim odwiedzal parafie gdzie proboszczowie ze względu na nieznajomość języka polskiego nie mogli zapewnić należytej opieki duszpasterskiej wiernym pochodzenia polskiego. Po dwóch latach pracy jako ekonom prowincji zostal kapelanem braci marystow w Mendes RJ. W styczniu 1972 roku został proboszczem nowo utworzonej parafii św. Piotra i Pawla w Kurytybie. Wynajął i wyremontowal budynek, w ktorym porowadził katechezę oraz kursy murarskie, stolarskie i elektryka. Za jego proboszczostwa ukończono budowę plebanii, salonu, a wkrotce potem także kaplicy św. Jana Bosko. Zorganizowal w parafii duszpasterstwo dziesięciny. W lutym 1981 roku zostal przeniesiony do Cruz Machado PR gdzie objął obowiązki proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusa. Staraniem ks. Stanislawa Jamróga zostalo w tej parafii zbudowane centrum katechetyczne. W 1982 roku przeprowadził w parafii nawiedzenie obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Obraz ten zostal podarowany polskim emigrantom w Brazylii przez Ojca świętego Jana Pawla II podczas jego wizyty w Kurytybie w 1980 roku. 

W lutym 1987 roku wraz z księdzem ukraińskim oraz pastorem luterańskim zorganizowal uroczyste obchody 75 rocznicy przybycia pierwszych osadników polskich w rejon Cruz Machado PR. W marcu 1987 roku zostal przeniesiony do Campo do Tenente PR. Dzięki jego staraniom został zbudowany dom dla siostr ze zgromadzenia slużebniczek Maryi (pleszewskie), przeprowadzono reformę i powiększenie kościoła parafialnego. Ponadto zbudowano kilka murowanych kaplic, salonów oraz duże nowoczesne centrum katechetyczne. W parafii wprowadził zwyczaj sprawowania Mszy św dziękczynnej za pomyślne zbiory (polskie dożynki). 4 lipca 2002 roku zamieszkał w domu prowincjalnym w Kurytybie, a 23 lutego 2015 powrócił do Polski i zamieszkał w domu Towarzystwa w Puszczykowie.

Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!


29 marca 2016r. 2 5700 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne