Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: ojczyznę wolną pobłogosław, Panie! – nie brakowało chyba miejsca na świecie, gdzie biją polskie serca, by nie śpiewano tej pieśni, by nie zanoszono modlitwy w intencji Polski. W to wołanie włączyli się wierni wraz z duszpasterzami z naszych parafii w kraju i zagranicą.

Na wspólnej modlitwie spotykali się w intencji Ojczyzny bądź ipsa die, bądź w niedzielę poprzedzającą, bądź w niedzielę przypadającą nazajutrz po święcie 11 listopada: uroczyste Msze Święte poprzedzone były patriotycznymi akademiami w wykonaniu najmłodszych albo poprzedzały celebracje przy pomnikach i obeliskach, przy których odbywał się apel pamięci i złożenie kwiatów: w Argenteuil, w Aulnay sous Bois, w Bagnolet, w Brisbane, w Budapeszciew Calgary, na chicagowskim Trójcowie wraz z uroczystym wprowadzeniem relikwii bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, Patrona polskiego harcerstwa, w Chociwluw Dobrzanach, w Goleniowie wraz z odsłonięciem pomnika rtm. Witolda Pileckiego, dwudniowe obchody w sanktuarium w Keysborough, w tym z oficjalną delegacją z Polski, w Manchester, w Mediolanie w połączeniu z wizytacją przełożonego prowincjalnego ks. Bogdana Renusza SChr i rozpoczęciem czasu Adwentu według rytu ambrozjańskiego, w Oshawie, w Ostii (o czym informuje portal Polonijnej Agencji Informacyjnej), w Płotach, w Poznaniu Umultowie, w Pyrzycach, w Rochdale-Oldham, w Saint Denis, w Salem, w Scarboroughw stargardzkiej kolegacie zostały zorganizowane miejskie obchody tego Święta, w Szczecinie Zdrojach, we Władysławowie wraz z kończącymi swoje zakonne rekolekcje Współbraćmi z innych domów zakonnych. Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego działający przy szczecińskim Sanktuarium NSPJ zorganizował patriotyczny wieczór z rtm. Witoldem Pileckim, a przy okazji w dzień Narodowego Święta Niepodległości świętowano również imieniny duszpasterza.

Święto to uczczono także na sportowo, organizując biegi: m. in. w naszych dawniejszych placówkach duszpasterskich w Brazylii, do których przybyła p. Bogna Janke, nowa ambasador RP w Brazylii. W poznańskim Biegu Niepodległości wystąpili zaś nasi seminarzyści.

Po południu Narodowego Święta Niepodległości w stargardzkiej parafii pw. Chrystusa Króla Wszechświata tradycyjnie już odbyło się wspólne śpiewanie piosenek legionowych, partyzanckich i powstańczych. To wspaniały sposób przekazywania historii naszej ojczyzny oraz pięknych wartości patriotycznych. „Serduszka” dziecięco-młodzieżowy zespół działający przy Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie w sobotę 11 listopada 2023 r. śpiewał na południowej Mszy Świętej w Sanktuarium, po której zaprezentował kilka pieśni patriotycznych. Ponadto z takim koncertem udał się do Goleniowa w ostatnią niedzielę października oraz do Płot w niedzielę następującą po Święcie Niepodległości.
 

Nasza parafia w Polskiej Cerekwi ma swoją tradycję celebrowania dnia 11 listopada, która jest związana bardziej z jego Patronem, św. Marcinem z Tours (i można by ją śmiało porównywnać do świętowania imienin głównej ulicy stolicy Wielkopolski),

*    *    *

Dodajmy również, że uroczystości związane z 79 rocznicą wyzwolenia Bredy rozpoczęły się w niedzielę 29 października 2023 r. od Mszy Świętej w tamtejszej polskiej parafii pw. św. Maksymiliana Kolbe w miejscowym kościele Mariakerk.

*    *    *

Ponadto w niedzielę 12 listopada 2023 r. nasi rzymscy Współbracia aktywnie włączyli się w doroczną pieszą pielgrzymkę do maryjnego sanktuarium Divino Amore organizowaną przez duszpasterstwo polskie przy kościele św. Stanisława w Rzymie.

ilustracyjne zdjęcie dzięki uprzejmości Sióstr Wspólnej Pracy pracujących w poznańskim przedszkolu nr 26, fot. s. Gracja ZSNM


16 listopada 2023r. 230 3162 Drukuj

Towarzystwo Chrystusowe

ul. Panny Marii 4, 61-108 Poznań, tel. +48 61 64 72 100

2014 - 2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne